Aktualizacja: 24.11.2024 23:14 Publikacja: 03.03.2023 03:00
Foto: Adobe Stock
Choć banki mogę oferować kredyty oparte na indeksie WIRON, który docelowo zastąpi WIBOR, od początku tego roku, na razie nikt nie wdrożył takiego produktu. Eksperci tłumaczą, że to proces wymagający wielu dostosowań i ustalenia się pewnych mechanizmów rynkowych. Banki też zwykle nie chcą podawać konkretnych dat, kiedy w ich ofercie taki kredyt z WIRON może się pojawić. Ale są wyjątki.
– Bank jest przygotowany, by w drugiej połowie roku zaproponować sprzedaż kredytów hipotecznych opartych na WIRON – poinformował Leszek Skiba, prezes Banku Pekao, w czwartek, podczas konferencji dotyczącej wyników finansowych banku za 2022 r. (notabene warto podać, że w ubiegłym roku bank wypracował 1,7 mld zł zysku).
Liczba pozwów dotycząca kredytów złotowych, hipotecznych i gotówkowych może nie jest jeszcze zawrotnie duża, ale w tym roku podwoiła się. Na razie banki nie boją się powtórki z sagi frankowej, jednak pewności co do przyszłości mieć nie mogą.
Banki w sprawach frankowych masowo pozywają swoich klientów o zwrot udostępnionego kapitału. Próbują w ten sposób bronić się przed przedawnieniem kapitału. Liczba takich spraw sięga już 30 tys. Prawnicy radzą, by wezwania do zapłaty traktować poważnie
Z roku na rok przybywa na rynku zarówno domów, jak i mieszkań, które są zbudowane z materiałów przyjaznych środowisku oraz posiadają rozwiązania oszczędzające zarówno energię, jak i wodę. Patrząc na obecne trendy oraz wymogi narzucane przez UE, budownictwo stawiające na rozwiązania ekologiczne będzie się rozwijać. Bank Pekao, który od wielu lat wspiera rozwiązania proekologiczne, przygotował dla klientów ofertę EKO kredytu mieszkaniowego.
W ślad za oczekiwaniami klientów i etycznym obowiązkiem, sektor bankowy w Polsce nie wyklucza zaangażowania w finansowanie procesów odbudowy Ukrainy. Ale konieczne jest tu wsparcie publiczne i dobre przygotowanie.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Po publikacji nowej projekcji inflacyjnej NBP dwoje członków RPP zmieniło zdanie i uważa, że stopy powinny być obniżane dopiero w drugiej połowie 2025 r. Wciąż jednak jest przewaga za wiosennym cięciem, a wsparciem powinno być mrożenie cen energii.
Terminy na wdrożenie reformy wskaźników referencyjnych w Polsce mogły być ustalane pod wpływem presji politycznej. Teraz rynek otrzymał trzy lata więcej na zakończenie procesu zamiany WIBOR na WIRON.
Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) zdecydował o przesunięciu finalnego momentu konwersji WIBOR na WIRON na koniec 2027 r. - podała KNF.
Banki nie palą z uruchomieniem oferty kredytowej opartej na nowym wskaźniku WIRON, szczególnie dla klientów indywidualnych – wynika z naszych informacji. Jedną z przyczyn może być brak presji i oczekiwań ze strony samych konsumentów.
Dopóki rynki będę oczekiwać cięć stóp, dopóty kredyty oparte na nowym wskaźniku WIRON mogą być nawet droższe niż te ze „starym” indeksem. To wbrew „obietnicom” premiera Morawieckiego.
WIRON, to wskaźnik stosowany w bankowości podczas udzielania kredytów i pożyczek hipotecznych, zastąpił on dotychczasowy WIBOR.
ING Bank Śląski jako pierwszy wprowadził do oferty kredyt hipoteczny ze stawką WIRON. Według analizy Bankiera, oferowana marża może być tu wyższa niż przy stosowaniu WIBOR.
ING Bank Śląski poinformował w środę, że od 26 czerwca będzie udzielał kredytów mieszkaniowych o zmiennym oprocentowaniu z uwzględnieniem wskaźnika WIRON 1M.
Produkty bankowe oparte na nowej stawce referencyjnej powinny, ale nie muszą, być tańsze niż dotychczas.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas