19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 13.01.2025 20:44 Publikacja: 15.12.2022 14:57
Foto: Bloomberg
EBC zapowiedział, że najprawdopodobniej dokona kolejnej podwyżki, a politykę pieniężną będzie zacieśniał aż stopy będą wystarczająco wysokie, by inflacja wróciła do celu wynoszącego 2 proc . W marcu ma się natomiast zacząć QT (ilościowe zacieśnianie polityki pieniężnej), czyli proces zmniejszania bilansu EBC. Początkowo w ramach niego będą co miesiąc portfel aktywów będzie zmniejszany o 15 mld euro.
Polityka pieniężna będzie zacieśniana pomimo pogarszających się perspektyw dla gospodarki strefy euro. EBC prognozuje, że PKB eurolandu wzrośnie w przyszłym roku tylko o 0,5 proc. Wcześniej prognozował, że wzrost wyniesie 0,7 proc.
Według wstępnych danych Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) wypracował w 2024 r. rekordowy zysk 80 mld franków, dzięki zwyżce notowań akcji i cen złota oraz aprecjacji dolara. Ostateczny bilans będzie znany 3 marca.
Przy rekordowych zyskach w minionym roku banki mogłyby prawdopodobnie jednym ruchem zamknąć problem kosztów kredytów CHF. Ale tego nie robią, m.in. przez wzgląd na wysokość dywidendy dla akcjonariuszy.
Na koniec 2024 r. notowania części banków były nawet niższe niż rok wcześniej. Inwestorom chyba nie spodobały się decyzje właścicieli tych spółek. Perspektywy na 2025 r. w dużej mierze zależą od tempa obniżek stóp procentowych.
W końcówce minionego roku hipoteki staniały 7,35 proc., czyli do poziomu najniższego do 2,5 lat. Czyżby było to zapowiedzią w miarę szybkiego spadku kosztów pożyczania w Polsce?
Zysk netto banków urósl do końca listopada ubiegłego roku aż o 44 proc. w skali roku, sięgając 39,8 mld zł. To w dużej mierze zasługa wysokich zarobków na odsetkach.
Europejski Bank Centralny obciął swoją stopę depozytową (traktowaną obecnie jako główna) o 25 pb., do poziomu 3 proc. Było to zgodne z prognozami analityków.
Boom na sztuczną inteligencję sprawił, że potężny strumień pieniędzy inwestorów został skierowany właśnie na projekty AI. Eksperci mówią już o bańce spekulacyjnej, a Europejski Bank Centralny ostrzega przed załamaniem rynku.
Commerzbank musi zostać sprywatyzowany, ale rządowi nie spieszy się z tym — stwierdził w Waszyngtonie niemiecki minister finansów Christian Lindner. Prezes banku Bettina Orlopp oświadczyła z kolei, że bank chce zachować niezależność, mimo że chce go przejąć włoski UniCredit.
Europejski Bank Centralny, na wyjazdowym posiedzeniu w Lublanie, zdecydował o kolejnej obniżce stóp procentowych. Christine Lagarde, prezes EBC, jest optymistką w kwestii inflacji oraz wzrostu gospodarczego.
Europejski Bank Centralny obciął swoją stopę depozytową o 25 pb., do poziomu 3,25 proc. Stopa refinansowa została obniżona również o 25 pb., do 3,40 proc. Takich decyzji spodziewał się wcześniej rynek.
Europejski Bank Centralny zaczął wymierzać bankom strefy euro kary pieniężne za brak informacji o ryzyku związanym z klimatem i o zarządzaniu nim — poinformowała Irene Heemskerk, szefowa ośrodka EBC ds. zmian klimatu.
Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego, nie wskazała, kiedy kolejna obniżka. – Będziemy przyglądali się szerokiemu zestawowi danych – powiedziała. Inwestorzy spodziewają się cięcia stóp w grudniu.
Europejski Bank Centralny znów obciął stopy procentowe. Christine Lagarde, jego prezes, nie wskazała jednak, kiedy będzie kolejna obniżka. Inwestorzy spodziewają się cięcia stóp w grudniu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas