Antarktyczna odyseja Polaków
Na Antarktydzie Polska posiada dwie stacje badawcze. Jedną ochrzczono nazwiskiem Henryka Arctowskiego, drugą – Antoniego Bolesława Dobrowolskiego, polskich badaczy i podróżników, którzy 125 lat temu wyruszyli na pierwszą wyprawę naukową w historii tego mroźnego kontynentu.
Jak przebiegało powstanie warszawskie na Pradze?
Prawobrzeżna Warszawa również zapisała piękną kartę w powstaniu warszawskim, o czym wciąż mówi się niewiele. To zapewne rezultat mało heroicznej, ale w pełni uzasadnionej decyzji dowódców powstania na Pradze o zaprzestaniu walki już po czterech dniach.
Zabójczo dobry bigos Tillie Klimek, najsłynniejszej czarnej wdowy
Tillie Klimek wyróżniała się nieprzeciętnym talentem kucharskim i zdolnością przepowiadania daty czyjejś śmierci. Obie te umiejętności łączył arszenik i mordercze skłonności najsłynniejszej czarnej wdowy i seryjnej zabójczyni w dziejach amerykańskiej Polonii.
Zamach w Adrii. Droga bez powrotu
Wiedział, że akcja jest samobójstwem, że żywy z lokalu pełnego uzbrojonych Niemców nie wyjdzie. Wolał jednak śmierć szybką i bohaterską od powolnej agonii w chorobie. 22 maja 1943 r. Jan Kryst „Alan” przeprowadził zamach w warszawskiej Adrii.
Spalona zagłuszarka
18 listopada 1956 r. w Bydgoszczy doszło do antykomunistycznych rozruchów. Zaczęło się od drobnego konfliktu przed kinem, a skończyło patriotyczną manifestacją, starciami z milicją i zniszczeniem stacji zagłuszającej.