Marek Józefiak: Nowy rząd musi być zielony, albo wróci PiS
Mimo że w czasie kampanii wyborczej słyszeliśmy o środowisku tak dużo, jak jeszcze nigdy wcześniej, po wyborach kwestie klimatu i przyrody nie są na razie wymieniane wśród najwyższych priorytetów ewentualnego rządu partii demokratycznych. Polki i Polacy dali jasny sygnał swoimi głosami - mamy dość wycinania lasów, mamy dość trucia rzek i mamy też dość traktowania atmosfery jak ścieku, do czego przyzwyczaił nas PiS. Jeśli nowy rząd nie zajmie się pilnie ekologią, to zmarnuje ogromną szansę i zostanie rozliczony w kolejnych wyborach.
Polska 13. na świecie w produkcji energii z węgla
Ośrodek analityczny Ember Climate opublikował zestawienie 25 krajów, które wyprodukowały najwięcej energii z węgla na świecie w 2020 roku. Polska znalazła się na 13 miejscu, tuż za Tajwanem i Niemcami. Na czele rankingu niezmiennie znajdują się Chiny. Brytyjski think tank zaznacza, że wszystkie kraje OECD (w tym Polska) – aby zachować szanse na osiągniecie celu klimatycznego z Porozumienia Paryskiego – powinny odejść od węgla najpóźniej do 2030 roku.
Pięć lat po porozumieniu paryskim: sześć wyzwań dla Polski
W sobotę 12 grudnia minęło równo pięć lat od przyjęcia historycznego porozumienia paryskiego w sprawie ochrony klimatu. Ówczesna euforia i optymizm dawno już ustąpiły młodzieńczej – i nie tylko – złości na bierność polityków oraz obawie o naszą bezpieczną przyszłość.
Greenpeace: Zielony Ład lekarstwem na skutki pandemii
Pandemia COVID-19 pokazała, że pojedyncze zagrożenie – w tym przypadku odzwierzęce – może zdestabilizować świat. Kryzys klimatyczny to cały szereg takich zagrożeń, które nie ustaną po kilku tygodniach, ale na zawsze zdestabilizują nasze życie. Koronawirus to dzwonek alarmowy, który wzywa nas do istotnych zmian w gospodarce i życiu społecznym, byśmy byli lepiej przygotowani na podobne wstrząsy i – przede wszystkim – mieli narzędzia, by wielu z nich uniknąć. W obliczu destabilizacji gospodarczej koronawirusem tym bardziej potrzebujemy bardziej ambitnego Europejskiego Zielonego Ładu! Nie tylko by uniknąć takich zagrożeń jak susze, powodzie i inne ekstremalne zjawiska pogodowe, ale też po to, by tworzyć bardziej sprawiedliwy rynek pracy, pełen nowych miejsc – choćby w branżach związanych z odnawialnymi źródłami energii i efektywnością energetyczną – pisze Marek Józefiak, rzecznik prasowy Greenpeace Polska.