Teza : W perspektywie najbliższych 15 lat, do 2040 r., realne jest wprowadzenie w Polsce powszechnego, czterodniowego tygodnia pracy
Biorąc pod uwagę brak polityki migracyjnej oraz narastające problemy z pozyskaniem pracowników krajowych, wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy może stać się koniecznością.
Teza : Stopy procentowe w Polsce powinny zostać obniżone jeszcze w pierwszej połowie 2025 r.
Obecny poziom stóp jest zbyt niski, aby skutecznie przeciwdziałać inflacji, w związku z czym obniżka w 2025 jest zdecydowanie niewskazana. O obniżeniu stóp można myśleć w horyzoncie kilkuletnim dopiero po przeprowadzeniu skutecznej procedury dezinflacyjnej.
Teza : Raport Maria Draghiego dotyczący konkurencyjności UE trafnie adresuje wyzwania stojące przed całą Wspólnotą
Raport sprawia wrażenie, jakby powstał pod dyktando pewnych zorganizowanych grup interesu, które chciałyby zapewnić finansowanie swoich działań ze źródeł unijnych. W tym świetle nie jest zaskakujące, że raport ten nie zawiera odniesień i nie reprezentuje interesów krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski. Z powyższych względów to, co zostało zapisane w tym raporcie, nie spotka się ze zrozumieniem wielu krajów, których interesy nie są w nim reprezentowane. W związku z powyższym nie będzie możliwa realizacja w praktyce zapisanych w nim rekomendacji w obecnej postaci.
Teza : Rekomendacja z raportu Maria Draghiego, dotycząca emisji wspólnego długu (na wzór obligacji NextGenerationEU) w celu finansowania wspólnych projektów strategicznych UE, zostanie wdrożona
Sam pomysł emisji wspólnych obligacji ma szansę realizacji, natomiast mam wątpliwości, czy zapisane w raporcie wspólne projekty strategiczne mają szansę na realizację.
Teza 1: Aby sfinansować wzrost wydatków obronnych Polski w najbliższych latach, należy wprowadzić podatek obronny?
Stałe zwiększanie nakładów na obronę bez koordynacji wydatków w ramach NATO nie ma sensu, ponieważ Polska i tak jest zbyt małym krajem by jej wydatki cokolwiek zmieniły w skali globalnej czy nawet regionalnej. W związku z tym zamiast wprowadzać w Polsce nowe podatki należałoby raczej opracować wspólną politykę obronną na poziomie unijnym i uzgodnić źródła finansowania tej polityki. W szczególności, należałoby dokonać przeglądu wspólnych polityk unijnych i ograniczyć na przykład zakres wspólnej polityki rolnej i przekazać część zużywanych w jej ramach środków na cele obronne.
Teza : Zakładana przez rząd ścieżka przyrostu długu publicznego Polski jest zbyt stroma i wymaga redukcji (poprzez oszczędności lub wzrost dochodów, np. podatkowych)
Biorąc pod uwagę bieżącą sytuację polityczno-ekonomiczną, zwiększenie długu jest nieuniknione. W krótkim okresie nie ma co jednak myśleć o konieczności redukcji długu, ponieważ mamy do czynienia z szeregiem sytuacji nadzwyczajnych, które wymagają zwiększenia wydatków. Z tego względu o redukcji długu można myśleć jedynie w kategoriach średniego okresu. Na dłuższą metę jednak zwiększanie długu nie jest możliwe z powodu istniejących procedur, między innymi, procedury nadmiernego deficytu.