Król Ryszard
Mistrzów szos mieliśmy wielu i zapewne jeszcze będziemy mieli, ale w pamięci starszych z nas na zawsze pozostanie przede wszystkim jeden – Ryszard Szurkowski. Największy z wielkich, jedyny w swoim rodzaju, ponadczasowy.
Władysław Skonecki. Hazardzista, optymista, tenisista
100 lat temu urodził się Władysław Skonecki, wybitny polski tenisista, który życie miał niebanalne. Uciekł z komunistycznej Polski, osiągał sukcesy na Zachodzie, potem wrócił do kraju i wciąż grał tak, że do dziś w tenisowym środowisku jest legendą.
Wyścig Pokoju: Sportowa propaganda socjalizmu
Siedemdziesiąt lat temu odbył się pierwszy Wyścig Pokoju, który szybko stał się wzorcowym produktem sportowo-propagandowym socjalizmu. Najpierw w dwóch krajach, Polsce i Czechosłowacji, a od 1952 roku także w Niemieckiej Republice Demokratycznej.
Rekord świata Haliny Konopackiej 4. września 1927 roku, Warszawa
Pierwszy w historii polskiej lekkoatletyki kobiecy mityng z udziałem zawodniczek zagranicznych zapowiadał się niezbyt interesująco. Pomysł, by reprezentantki czterech krajów (Austrii, Czechosłowacji, Łotwy i Polski) rywalizowały wyłącznie w pięcioboju, był mocno krytykowany przez gazety. „Szkoda pieniędzy” – grzmiał „Przegląd Sportowy”, uważając, że program zawodów powinien być znacznie szerszy i tym samym atrakcyjniejszy dla widzów. Mizerię pogłębiły lekkoatletki Czechosłowacji, które do Warszawy ostatecznie nie przyjechały.