Czy wysłanie firmowych danych na prywatną skrzynkę uzasadnia dyscyplinarkę?
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może być uzasadnione, jeśli pracownik swoim zawinionym działaniem nie tylko naruszył interesy pracodawcy, ale również zagroził takim interesom. Skopiowanie danych służbowych na prywatny dysk lub przesłanie ich na prywatną skrzynkę stanowi potencjalne zagrożenie wycieku danych i może być wystarczające do natychmiastowego rozstania z pracownikiem. Interesy pracodawcy to nie tylko straty finansowe, ale także inne, niematerialne aspekty, których zagrożenie uzasadnia zwolnienie.
Szef może przymusowo wysłać na zaległy urlop
Brak porozumienia co do terminu, w jakim pracownik wykorzysta zaległe dni urlopu wypoczynkowego, uprawnia pracodawcę do jednostronnego jego wyznaczenia i wysłania go przymusowo na wolne.
Spór wyciągnięty na zewnątrz uderzy w pracownika rykoszetem
Gdy zatrudniony wynosi wewnętrzny konflikt z pracodawcą poza firmę, publiczne wypowiedzi osób ją reprezentujących, stanowiące głos w dyskusji i obiektywnie dopuszczalne, nie stanowią samoistnie o naruszeniu dóbr osobistych tego pracownika.
Chęć łączenia etatów w tajemnicy można stłumić
Elastyczność pracy zdalnej niektórzy wykorzystują do podjęcia po cichu dodatkowego zatrudnienia. Takie ryzyko można zminimalizować przez odpowiednie klauzule w umowie czy zawarcie zakazu konkurencji.