Teza 1: W związku z cofnięciem przez premiera swojej kontrasygnaty pod umocowanie przez Prezydenta sędziego do przewodniczenia zgromadzeniu wyborczemu Izby Cywilnej SN, wybór trzech kandydatów na szefa tej izby jest nielegalny, a status nowego prezesa IC SN może być podważany.
Teza 2: Likwidację dwóch Izb Sądu Najwyższego: Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Odpowiedzialności Zawodowej naprawi sytuację w Sądzie Najwyższym
Likwidacja obu izb usprawni - co do zasady - pracę SN. W rzeczywistości trudno jest jednak przyjąć, że likwidacja jest możliwa. W tej materii potrzebna jest zmiana na stanowisku prezydenta. To bowiem głowa państwa blokuje powrót do stanu praworządności. I tą odpowiedzialność musi wziąć na siebie.
Teza 1: Tzw. młodzi sędziowie, czyli osoby, które skończyły Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, zrobiły asesurę i po ocenie przez neoKRS zostały powołane na stanowiska sędziowskie, otrzymają status sędziów powołanych zgodnie z konstytucją.
Teza 2: Osoby, które po 2018 r. awansowały na wyższe stanowiska w sądownictwie lub zostały sędziami Sądu Najwyższego, powinny wrócić na wcześniej zajmowane stanowisko oraz podlegać odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Fakt ukończenia asesury, w neosystemie, nie może być porównywany z awansem w neosystemie. Rozwiązanie jest prawidłowe i zapobiega piętniowania osób które nie tworzyły neosystemu.
Teza 1: Trzymiesięczny okres na wdrożenie przez pracodawców regulacji wewnętrznych chroniących sygnalistów jest wystarczający.
To krótki okres. W bardzo istotnej sprawie 6 miesięcy to minimum.
Teza 2: Ustawa o sygnalistach w obecnym kształcie może być nadużywana. Może dochodzić do zgłaszania naruszeń tylko po to by zyskać ochronę przed zwolnieniem lub zaszkodzić konkretnej osobie lub firmie której zgłoszenie dotyczy.
Pierwsze sprawy w zakresie mobbingu prowadziłem w 2004 r. Zaraz po wejściu w życie przepisów. W wielu przypadkach zgłoszenie mobbingu było reakcją na spodziewany ruch pracodawcy. Podobnie będzie dzisiaj. Sam uczestniczę w wielu krajowych i międzynarodowych komisjach. Na kilkadziesiąt jeden przypadek był uzasadniony.
Teza 1: Katalog naruszeń, które mogą być przedmiotem zgłoszenia sygnalisty powinien być ograniczony tylko do przepisów dotyczących prawa publicznego np. zamówień publicznych, zapobiegania praniu brudnych pieniędzy czy ochrony środowiska . Prawo pracy nie powinno być ujęte w katalogu naruszeń, które mogą być przedmiotem zgłoszenia sygnalisty.
Musimy rozróżnić przypadki kiedy działamy w swoim interesie lub innych osób. W swoim, mamy prawo do sądu pracy. W cudzym, powinniśmy mieć prawo działania/zgłaszania.
Teza 2: Sygnaliści powinni być objęci ochroną przed działaniami odwetowymi już od momentu dokonania zgłoszenia.
Weryfikacja zgłoszenia jest bardzo ważna. Często zgłoszenie jest wykorzystywane jako ochrona przed spodziewanym - uzasadnionym - działaniem pracodawcy.
Teza 3: Rzecznik praw obywatelskich powinien być podmiotem właściwym do przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych od sygnalistów.
Urząd RPO stanie się niewydolny po dwóch tygodniach od wejścia w życie ustawy.