Katarzyna Serwin

Pomysły na układy zbiorowe pracy bez szans na sukces

Ułatwienia w rejestracji układów zbiorowych pracy nie wystarczą, by zachęcić do ich zawierania. A zmuszanie pracodawców do rokowań pod karą grzywny albo ograniczenia wolności stoi w sprzeczności z dobrowolnością ich prowadzenia.

Czy konsekracja może uchronić nieruchomość od egzekucji?

Przykład sprawy z Gdańska pokazuje, że konsekrowanie nieruchomości przez dany kościół czy związek wyznaniowy nie chroni tej nieruchomości od egzekucji.

Projekt zmian w zbiorowym prawie pracy. Co się zmieni

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych, który obecnie znajduje się na etapie uzgodnień. Celem projektu jest realizacja najistotniejszych postulatów zgłaszanych od wielu lat przez partnerów społecznych, w szczególności tych dotyczących uproszczenia procedury zawierania oraz rejestrowania układów zbiorowych pracy. Projektodawca oczekuje, że efektem przygotowywanej regulacji będzie ożywienie rokowań i zwiększenia zakresu stosowania porozumień zbiorowych.

Dłuższy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków

Dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze tygodnia za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu – takie uprawnienie ma przysługiwać rodzicom hospitalizowanych wcześniaków i noworodków.

Czy nowelizacja prawa spadkowego ochroni wolę testatora?

Obecne propozycje zmian w zakresie prawa spadkowego, jakkolwiek zmierzają w dobrym kierunku, nie wydają się jednak w pełni realizować założonego przez projektodawcę celu.

Procedura cywilna do zmiany

Trudniej będzie wyłączyć sędziego na wniosek, a przy sporządzaniu pism ma obowiązywać większy formalizm. Te zmiany mogą spowodować wydłużenie, a nie skrócenie postępowań.

Dochodzenie roszczeń przeciwko instytucjom rynku finansowego – projekt zmian

6 lipca 2022 r. opublikowany został senacki projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (druk senacki nr 754, dalej „Projekt”), który zakłada zmiany m.in. w zakresie przedawnienia roszczeń deliktowych przeciwko instytucjom rynku finansowego podlegającym nadzorowi KNF.

Kontrola przedsiębiorcy – jak przebiega i jak się do niej przygotować

Przedsiębiorca w toku prowadzonej przez siebie działalności może zostać poddany kontroli ze strony różnych organów administracji publicznej. Warto, by był świadomy zarówno praw, jakie mu przysługują w związku z prowadzoną kontrolą, jak również ciążących na nim obowiązków.

Tarcza antykryzysowa 4.0 – będzie zdalna kontrola przedsiębiorców

Od 24 czerwca 2020 r. polskie ustawodawstwo przewiduje możliwość przeprowadzania zdalnej kontroli przedsiębiorcy w sytuacji, gdy nie jest konieczne osobiste stawiennictwo kontrolerów w siedzibie przedsiębiorcy.