Mirosław Sadowski

Jakie są wyzwania w przygotowywaniu planów ogólnych przez gminę

Nieprzyjęcie planu ogólnego do 2026 r. oznacza dla gminy poważne konsekwencje.

Nowa umowa urbanistyczna w ramach zintegrowanych planów inwestycyjnych

Wraz ze zintegrowanymi planami inwestycyjnymi będą negocjowane nowe umowy urbanistyczne między inwestorami a gminami. Na tym tle pojawiają się pytania o to, jakie postanowienia będą przedmiotem negocjacji i jaka może być ich treść w umowie.

Planowanie przestrzenne. Czy nowe formy współpracy inwestorów i gmin się sprawdzają?

Zintegrowane plany inwestycyjne początkowo mogą uzupełniać, a od 2026 r. zastąpić uchwały mieszkaniowe. Czy w istocie łączą one zalety planów miejscowych i uchwał mieszkaniowych, czy nadal obarczone są pewnymi ich wadami?

Co taksonomia oznacza dla branży budowlanej?

Taksonomia wyznacza kierunek działań dla wszystkich podmiotów z sektora budownictwa – nie tylko tych, którzy zostaną zobowiązani do zrównoważonej sprawozdawczości.

Jakie zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym po 24 września 2023 r.?

Do 31 grudnia 2025 r. możliwe jest prowadzenie polityki przestrzennej w znacznym stopniu na dotychczasowych zasadach. Po tym terminie, jeśli gmina nie uchwali planu ogólnego, uchwalanie planów miejscowych i wydawanie decyzji o warunkach zabudowy na jej terenie będzie zasadniczo niedopuszczalne.

Trzy tendencje w nowej polityce przestrzennej

Dążenie do bardziej zwartej zabudowy, kreowanie zabudowy wielofunkcyjnej oraz ściślejsza współpraca z inwestorami i społeczeństwem – to zakłada nowelizacja.

Tylko kobiet żal

Duża część mężczyzn mieszkających w Europie może ulec fascynacji islamem, zapuści brody, odkryje w sobie uśpionego macho i przyjmie wiarę Mahometa – pisze orientalista.