Reklama
Rozwiń

Marcin Sidelnik

Sidelnik, Brzuszczyńska: Odroczenie KSeF - zaskoczenie, którego wszyscy się spodziewali

Decyzja o odroczeniu wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) szczególnie dotknie tych najbardziej zapobiegliwych, którzy z wyprzedzeniem rozpoczęli przygotowania do tego wyzwania. Jednocześnie przedstawione przesłanki zmian są na tyle poważne, że zarówno dla tych przygotowanych, jak i dla tych, którzy dopiero dzisiaj dowiadują się czym jest KSeF, mogą to być pozytywne wieści, zwiększające stabilność prowadzenia biznesu w trudnym 2024 roku. Jasny harmonogram audytu zaproponowany przez MF daje nadzieję, że dalsze kluczowe informacje w tym zakresie poznamy już niedługo.

Siedem wyzwań związanych z obowiązkowym e-fakturowaniem

Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur wymaga odpowiedniego przygotowania firmy nie tylko od strony organizacyjnej, ale również technologicznej. Podpowiadamy z jakimi problemami przyjdzie się mierzyć przedsiębiorcom i co zrobić, by sobie z nimi poradzić.

Ulga B + R: Korzyści z wydatków na cele badawczo- rozwojowe

Firmy odliczą 100 proc. wydatków na cele badawczo- rozwojowe. To szansa na znaczącą poprawę innowacyjności gospodarki.

Informatyzacja fiskusa: jednolity plik kontrolny to wstęp do stworzenia Centralnego Rejestru Faktur

Jednolity plik kontrolny to krok do stworzenia Centralnego Rejestru Faktur, który ma pomóc wykrywać oszustwa podatkowe – pisze ekspert Marcin Sidelnik.

Ulga na nowe technologie: zmiany w przepisach na 2016 r.

Podatnicy, którzy planują nabycie nowatorskiego programu komputerowego albo specjalistycznej wiedzy technicznej, powinni oddać je do używania najpóźniej 31 grudnia 2015 r., żeby zachować jeszcze przez trzy lata prawo do odliczeń.

Odwrócony VAT na elektronikę - więcej wątpliwości niż korzyści

Słuszna idea walki z oszustwami podatkowymi, która może przynieść pozytywne skutki dla budżetu, może być groźna dla uczciwych przedsiębiorców – zwracają uwagę Marcin Sidelnik i Maciej Dybaś.

Usługi chmury obliczeniowej a VAT

Przedsiębiorca nabywający usługę przechowywania bądź przetwarzania danych na zdalnych serwerach powinien zweryfikować status swojego kontrahenta. W niektórych sytuacjach to właśnie usługobiorca musi rozliczyć się z polskim fiskusem.

VAT: Odwrotne obciążenie po 1 lipca 2015 r.

Wprowadzone 1 lipca nowe zasady opodatkowania VAT sprzedaży sprzętu elektronicznego, m.in. laptopów czy telefonów komórkowych, miały zminimalizować ryzyko wyłudzeń podatku. Budzą one jednak liczne zastrzeżenia firm.

Dla kogo obowiązkowy podpis elektroniczny od 1 stycznia 2015

Firmy, które w roku, za który trzeba złożyć deklaracje, zatrudniały powyżej pięciu osób, będą musiały wysłać formularze do urzędu skarbowego wyłącznie przez internet. A otrzymanie niezbędnego w tym celu certyfikatu oraz ustanowienie pełnomocnictwa do podpisywania e-deklaracji nie odbywa się od ręki.