Prawie rok ma rozporządzenie, które zobowiązało kolejne grupy zawodowe do stosowania urządzeń fiskalnych niezależnie od obrotu. Z wydawanych interpretacji wynika, że organy nie usiłują rozszerzać tego kręgu podatników.
Otrzymanie dodatkowych kwot z tytułu niezapłacenia przez kontrahenta należności w terminie nie jest świadczeniem wzajemnym. Ich odszkodowawczy charakter powoduje, że są poza zakresem przepisów o podatku od towarów i usług.
Poprawne przewalutowanie transakcji z euro na złote jest zależne od właściwego ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego, rozpoznania przychodu lub daty poniesienia kosztu. To od nich zależy, z jakiego dnia zastosować kurs.
Taksówkarz musi oddać kwotę odliczoną przy nabyciu urządzenia fiskalnego nawet wtedy, gdy wyposażone w nie auto padnie łupem złodziei. Dla skarbówki nie ma znaczenia, że przedsiębiorca nie miał wpływu na ten incydent.
Już od 1 marca 2015 r. przedstawiciele pewnych zawodów będą bezwzględnie zobowiązani do rejestrowania sprzedaży przy użyciu urządzenia fiskalnego. Warto pamiętać o możliwości odzyskania wydatków na ten cel. Nie jest ona oczywiście bezwarunkowa.
Temat używania urządzeń fiskalnych – w szczególności przez przedstawicieli tzw. wolnych zawodów – powraca jak bumerang. Jednocześnie prawodawca systematycznie ogranicza grupę podmiotów zwolnionych z obowiązku ich posiadania.