Jacek Pawłowski

Jak skutecznie przeprowadzić rodzinną sukcesję firmy?

Jest kilka wyzwań, które mogą zadecydować o powodzeniu procesu sukcesji.

Sukcesja rodzinnej firmy. Jak zaplanować i przeprowadzić? Dlaczego jest ważna?

Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jakie są modele sukcesji rodzinnej? Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Co z niezgodą między sukcesorami i problemami w komunikacji? Eksperci z zakresu sukcesji rodzinnej odpowiadają na pytania.

Woźniakiewicz, Pawłowski: Estoński CIT dyskryminuje

Polski ustawodawca zdaje się w 2022 r. dawać firmom rodzinnym do wyboru dwie opcje: albo opodatkowanie estońskim CIT albo zabezpieczenie sukcesji w firmie. Rybek i akwarium naraz mieć nie można.

Jacek Pawłowski, Piotr Woźniakiewicz: Gdzie są polskie fundacje rodzinne?

We wrześniu, po roku prac nad założeniami do ustawy, Ministerstwo Rozwoju ogłosiło, że polskie fundacje rodzinne będą dostępne „już” od 1 stycznia 2022 r. Projekt ustawy miał być ogłoszony na początku października. Niestety w dalszym ciągu polskie firmy rodzinne czekają na ten dokument. Bez ustawy nie będzie ułatwień w procesie sukcesji w polskim biznesie, co może spowodować poważne kłopoty dla firm, ich pracowników i kontrahentów oraz państwa.

Cezary Żelaźnicki i Jacek Pawłowski: siedem wyzwań prawnych dla przedsiębiorców w 2019 roku

Trwa wyścig regulacyjny, w którym bierze udział coraz więcej państw. Skutkuje to nie tylko licznymi zmianami w przepisach, ale również koniecznością dostosowania prowadzonej działalności do nowych wymogów. A to nie jest wcale proste.

Kiedy prezes spółki może trafić do więzienia?

Poza oczywistymi przypadkami odpowiedzialności karnej, np. za oszustwo czy korupcję, członkowie zarządu mogą ponosić odpowiedzialność karną np. za niegospodarność. Dlaczego i jak można się zabezpieczyć – piszą prawnicy.

Klauzula obejścia prawa podatkowego zmienia świat fuzji i przejęć

Nabywając nowy biznes lub restrukturyzując istniejący, trzeba się upewnić, że obiektywny obserwator tych zdarzeń, np. urząd skarbowy, nie będzie ich widział w inny sposób – piszą eksperci.