Pobór i przekazanie zaliczek na PIT z przedłużonym terminem
Płatnik nie pobiera i nie wpłaca do urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy obliczonych według zasad wynikających z Polskiego Ładu, dopóki tak skalkulowane zaliczki są wyższe od tych obliczonych według zasad obowiązujących w 2021 r.
Skuteczność przedłużenia terminu zwrotu VAT - wyrok NSA
Dla skuteczności postanowienia przedłużającego termin zwrotu różnicy podatku konieczne jest wprowadzenie go do obrotu prawnego, co następuje z chwilą jego doręczenia (ogłoszenia). Dopiero wówczas takie postanowienie staje się wiążące zarówno dla organu, jak i strony postępowania i może wywoływać skutki prawne.
Zbycie wierzytelności po skorzystaniu z ulgi na złe długi w VAT - wyrok NSA
Art. 89a ust. 4 ustawy o VAT należy rozumieć w ten sposób, że – mając na uwadze zasady proporcjonalności i neutralności VAT – w przypadku, gdy po złożeniu deklaracji podatkowej, w której dokonano korekty w formie tzw. ulgi za złe długi, należność została zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel obowiązany jest do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność została zbyta. Powinno się to odbyć z uwzględnieniem proporcji, w jakiej otrzymana z tytułu sprzedaży kwota ma się do kwoty dokonanej korekty.
Zwolnienie z PIT z tytułu prowadzenia działalności w SSE
Podatnik zaliczony do kategorii małych przedsiębiorców, który uzyskał zezwolenie na działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej przed 1 stycznia 2001 r., utracił uprawnienie do korzystania ze zwolnienia na preferencyjnych warunkach z dniem 1 stycznia 2012 r. Zachowuje on jednak prawo do zwolnień na zasadach ogólnych przewidzianych w ustawie o PIT, które obowiązują do dnia wygaśnięcia jego zezwolenia na prowadzenie działalności.