Reklama
Rozwiń

Paweł Korus

Czy przejście zakładu na innego pracodawcę może oznaczać gorszą umowę

Art. 231 § 6 k.p. nie przeszkadza zawieraniu przez nowego pracodawcę z przejętymi pracownikami porozumień dotyczących wprowadzenia mniej korzystnych warunków pracy i płacy.

Zły adres nie uchroni przed zwolnieniem

Gdy pracownik ma możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia woli, ale nie podejmuje przesyłki zawierającej to oświadczenie, należy przyjąć, iż zostało mu ono skutecznie złożone.

Umowne ustalenie dłuższego okresu wypowiedzenia

Umowne ustalenie dłuższego okresu wypowiedzenia wymaga określenia relacji między tym dłuższym okresem a odszkodowaniem przy wadliwym rozwiązaniu umowy o pracę.

Wadliwe oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę - jakie są roszczenia

Art. 60 k.p. ma zastosowanie do rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę w okresie wypowiedzenia bez względu na to, kto złożył oświadczenie o wypowiedzeniu.

Ważny jest uraz i jego przyczyna - wyrok SN

Dla przypisania nagłemu zdarzeniu przymiotu wypadku przy pracy konieczne jest, aby przyczyna zewnętrzna uwarunkowana była źródłem zagrożenia związanego z pracą – wynika z wyroku SN.

Emerytura pomostowa: ważny wiek a nie złożenie wniosku

Prawo do emerytury pomostowej związane jest z określonym wiekiem i nie zależy od złożenia wniosku o to świadczenie.

Umowa o pracę a sprawdzanie kwalifikacji pracownika

Jeśli zawierając umowę na okres próbny, pracodawca nie zamierza dalej zatrudniać podwładnego, ta umowa jest nieważna co do jej rodzaju. Strony łączy wtedy kontrakt na czas nieokreślony.

Umowa terminowa potrwa do 990 dni

Przy umowie na czas określony zawieranej 22 lutego 2016 r. pod rządami znowelizowanego kodeksu pracy 33-miesięczny dopuszczalny jej termin upłynie 7 listopada 2018 r.