Reklama
Rozwiń

Karol Tatara

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne - nowe sprawne narzędzie

Ochrona przed egzekucją bez formalnego otwarcia postępowania sądowego? Jest to możliwe za sprawą uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, przewidzianego w tzw. Tarczy 4.0. Oprócz tego otrzymujemy również ochronę przed wypowiadaniem kluczowych umów i niespotykane do tej pory tempo procesu restrukturyzacyjnego.

Kłopoty finansowe przedsiębiorstwa nie zawsze muszą oznaczać wniosek o upadłość

Inna jest sytuacja prawna podmiotu w postępowaniu, gdy ma on jednego wierzyciela, a inna podmiotu mającego co najmniej dwóch wierzycieli. W pierwszej sytuacji prawo upadłościowe nie ma zastosowania, w drugiej ma zastosowanie – wynika z rozstrzygnięcia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Szybsze postępowanie restrukturyzacyjne już dostępne

Rząd wysłuchał rekomendacji przygotowanych przez środowisko praktyków prawa restrukturyzacyjnego zrzeszonych w Krajowej Izbie Doradców Restrukturyzacyjnych (KIDR) i wprowadził zmiany przepisów o postepowaniu o zatwierdzenie układu (potocznie zwanemu „PZU”). Dzięki nim przedsiębiorcy zyskają nową, szybką ścieżkę restrukturyzacji w dobie epidemii.

Kiedy małżonkowie zyskają na przygotowanej likwidacji

16 grudnia 2019 r. Sąd Najwyższy w składzie 7 Sędziów w sprawie do sygn. akt III CZP 7/19 podjął uchwałę: Z dniem ogłoszenia upadłości małżonka, nieprowadzącego działalności gospodarczej, pozostającego w ustroju wspólności majątkowej, między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, a majątek wspólny, którego podział nie jest dopuszczalny, wchodzi do masy upadłości.

Pre-pack: transfery upadłościowe pracowników - co ze szczególną ochroną

Jest pewne ryzyko, że w skrajnym przypadku sądy rozpoznające sprawy pracownicze przy transferach upadłościowych przyjmą, że Polska zdecydowała się na odstępstwo od podstawy wyłączenia stosowania szczególnej ochrony pracowników.