Reklama
Rozwiń

Joanna Kupczak

Kiedy można zwolnić pracownika, który wystąpił o świadczenie rehabilitacyjne?

Umowę o pracę z pracownikiem nieobecnym z powodu niezdolności do pracy, który stara się o świadczenie rehabilitacyjne, można rozwiązać nie wcześniej, niż po uprawomocnieniu się decyzji ZUS w tej sprawie.

Odwołanie z urlopu: pracownik nie może odmówić powrotu do pracy

Wezwanie pracownika do pracy w czasie urlopu wypoczynkowego to polecenie służbowe. Pracownik musi je wykonać, jeśli przełożony jednoznacznie wyraził taką wolę.

Zmiany w przekształcaniu umów o pracę zawartych na czas określony w umowy bezterminowe

21 listopada br. dojdzie do przekształceń wielu umów o pracę zawartych na czas określony w umowy bezterminowe. Zmiana nastąpi automatycznie, bez potrzeby zawierania nowych umów.

Niepełnosprawność nauczyciela skraca godziny pracy

Wymiar czasu pracy nauczyciela, który jest niezdolny do pracy w stopniu znacznym lub umiarkowanym, nie może przekraczać 35 godzin i takiej osobie nie wolno zlecać godzin ponadwymiarowych, chyba że lekarz wyrazi na to zgodę.

W jakim czasie i trybie przejęty pracownik może rozwiązać umowę o pracę

W ciągu dwóch miesięcy od przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę, przejęci pracownicy mogą rozwiązać umowę za 7-dniowym uprzedzeniem. To odejście ma dla nich skutki, jakby zostali zwolnieni za wypowiedzeniem.

Nowe zasady urlopu zdrowotnego nauczyciela

Aby skorzystać z urlopu zdrowotnego, nauczyciel musi się legitymować 7-letnim nieprzerwanym okresem pracy w szkole na co najmniej pół etatu. W zależności od sytuacji, zwraca się w tej sprawie albo do dyrektora placówki, albo do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przerwanie urlopu musi mieć mocne uzasadnienie

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, jeśli nie ma innego wyjścia, a nie przewidział, że będzie go potrzebował w firmie w tym czasie. Odwołany nie może negować konieczności powrotu.

Kiedy można wysłać w delegację rodzica małego dziecka

Pracownik, którego dziecko nie ukończyło 4. roku życia, musi wyrazić zgodę na podróż służbową. Może to nastąpić dorozumianie, przez sam wyjazd.

Kiedy utrata zaufania uzasadni wypowiedzenie umowy o pracę

Utrata zaufania, jako podstawa rozwiązania umowy, musi mieć oparcie w przesłankach natury obiektywnej i racjonalnej. Nie może wynikać z samowoli pracodawcy lub z jego subiektywnych uprzedzeń.

Odejście po przejęciu firmy a żądanie odszkodowania

Jeśli pracownik po przejściu zakładu na innego pracodawcę rozwiąże umowę za 7-dniowym uprzedzeniem, nie dochodzi do skrócenia okresu wypowiedzenia. Tym samym nie przysługuje mu roszczenie z tego tytułu.