Marta Kopeć

Umowy o pracę online w nowym systemie teleinformatycznym

Mikroprzedsiębiorcy i mali pracodawcy zyskają darmowe narzędzie do sporządzania dokumentów związanych z zatrudnianiem oraz do obsługi kadrowej i rozliczeniowej. Obejmie ono umowy o pracę i kontrakty cywilnoprawne.

Koronawirus: w prawie pracy możliwy nie tylko podpis własnoręczny

Gdy przepis wymaga zachowania formy pisemnej, zamiast odręcznej parafki można użyć kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W umowie o pracę warto też przewidzieć możliwość składania oświadczeń woli np. w formie elektronicznej opatrzonej podpisem osobistym (e-Dowodem).

Zatrudnianie obywateli polskich w placówkach dyplomatycznych na terenie Polski

Wokół tematu zatrudniania obywateli polskich w ambasadach, konsulatach, attachatach etc., działających na terenie Polski, zrodziło się wiele teorii. Dość powszechnie spotykane jest wyobrażenie, że teren placówki dyplomatycznej to miejsce eksterytorialne. Oznaczałoby to, że na tym skrawku ziemi, przekazanym placówce do celów dyplomatycznych, obowiązywałoby inne prawo, inne zwyczaje. Co więcej, polskie służby takie jak wojsko, policja czy inspekcje, nie miałyby tam prawa wstępu. Częściowo jest to zgodne z prawdą.

Tarcza antykryzysowa czy zwolnienia pracowników? - poradnik dla pracodawców

Wielu pracodawców, z uwagi na obecną sytuację, zapewne stoi przed wyborem, czy zwolnić pracowników czy zachować miejsca pracy i skorzystać ze wsparcia w ramach Tarczy antykryzysowej.

Czy zachorowanie na koronawirusa w pracy może być uznane za wypadek przy pracy?

Pracownicy, szczególnie mający stały bezpośredni kontakt z wieloma osobami jak np. listonosze, ekspedienci, kurierzy, są narażeni na zachorowanie, m.in. koronawirusa. Pracodawcy oczywiście są zobowiązani dostarczyć środki ochrony indywidualnej, w ramach dbałości o bezpieczeństwo i higienę pracy.