Marcin Wnukowski

Franczyzodawcy dyktują ceny towarów. Jakie działania podejmuje UOKiK?

Narzucanie sztywnych cen odsprzedaży przez franczyzodawcę oznacza, że franczyzobiorca nie ma swobody w kształtowaniu cen sprzedaży produktów lub usług. Może to prowadzić do ograniczenia konkurencji na rynku i jest niekorzystne także dla konsumentów.

Marcin Wnukowski, Justyna Dereszyńska: Urealnić dwutorowy system ochrony

Siedem lat po wejściu w życie ustawy o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji szukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego wciąż zajmuje ona głównie teoretyków.

Transgraniczne przekształcenia spółek: nowe możliwości dla biznesu

Dostępne od września 2023 r. transgraniczne przekształcenie spółek pozwala polskiej spółce na zmianę formy prawnej z jednoczesnym przeniesieniem siedziby do innego kraju Unii Europejskiej. Może ono umocnić pozycję przedsiębiorcy na arenie międzynarodowej.

Jaka forma prawna dla franczyzy?

Wybór odpowiedniej formy prawnej dla prowadzonej działalności wpływa na każdy jej aspekt – od podatków, przez odpowiedzialność prawno-finansową, aż po codzienne operacje. Gdy do równania biznesowego wprowadzimy jeszcze franczyzę, wybór ten staje się jeszcze bardziej złożony.

Jak przygotować umowę franczyzową i co powinna zawierać?

Umowa franczyzy pełni kluczową rolę w relacjach między franczyzobiorcą a franczyzodawcą i stanowi fundament działalności przyszłego przedsiębiorstwa. Jak ją przygotować i co powinna zawierać?

Jak chronić tajemnicę przedsiębiorstwa?

W zasadzie każde zachowanie skutkujące naruszeniem interesu przedsiębiorcy w zakresie ochrony tajemnicy jego przedsiębiorstwa może być uznane za czyn niedozwolony. Poszkodowanemu z tego tytułu przysługują roszczenia.

Jak się bronić przed nieuczciwą konkurencją?

Jeśli szeroko rozumiana ochrona własności intelektualnej zawodzi, a rywal działa w sposób nieuczciwy, naruszając prawo lub dobre obyczaje, właściwym rozwiązaniem jest zastosowanie środków ochronnych przewidzianych w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Ochrona dostępu do rynku dla firm

Przedsiębiorca zagrożony utrudnieniem dostępu do rynku dysponuje wieloma możliwościami dochodzenia swoich praw. Wynikają one z ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Umowa franczyzowa w Polsce – czy konieczna jest jej regulacja?

Lepsza ochrona prawna franczyzobiorców ułatwiłaby im decyzje biznesowe i spowodowałaby, że więcej osób prowadziłoby tego rodzaju działalność.

Łatwiejsza egzekucja praw

Proponowane przepisy przyniosą rozszerzenie odpowiedzialności podmiotowej, wprowadzenie odpowiedzialności przedsiębiorców osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą za naruszenie prawa konkurencji, większą niezależność prezesa UOKiK.