Profesor dr hab. dr h.c. Uniwersytet jagielloński (emeritus)
Profesor dr hab. dr h.c. Uniwersytet jagielloński (emeritus)
Sankcja jest w tym wypadku zasadna, ale jej wysokość jest w oczywisty sposób nieproporcjonalna do ewentualnej szkody spowodowanej niewykonaniem obowiązków.
Jeżeli różnorodność uznajemy za akceptowalną wartość, to wielkiej straty nie będzie. Ważny jest efektywny system weryfikacji takich decyzji spółek.
Ocenę komplikuje to, że w prawie publicznym nie ma - jak się wydaje - dostatecznie wyklarowanej koncepcji składania oświadczeń woli przez podmioty piastujące stanowiska publiczne (warunki ważności oświadczenia woli, możliwości zmiany stanowiska przez podmiot składający oświadczenie, wpływ zmiany okoliczności faktycznych na skuteczność złożonego wcześnie oświadczenia woli, możliwości uchylenia się od respektowania oświadczenia woli składanego pod wpływem błędu etc.). W każdym razie utożsamianie podpisu na dokumencie z aspektami wolicjonalnymi działania osoby składającej podpis jest daleko idącym uproszczeniem (żeby nie używać określeń bardziej kategorycznych).
Efektywnym wsparciem może być, a w pewnych warunkach redukować czas oczekiwania na wyrok sądu, ale związek sprawnego aparatu sądowniczego z dużą liczbą spraw jest żaden, bo liczba spraw nie zależy od sądów, ale od aktywności oskarżycieli, powodów etc. a nawet od klimatu społecznego i przekonania o zasadności rozwiązywania sporów metodami pozasądowymi bądź quasi-sądowymi.
Współcześnie - AI tylko w takim zakresie...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas