Justyna Dereszyńska

Marcin Wnukowski, Justyna Dereszyńska: Urealnić dwutorowy system ochrony

Siedem lat po wejściu w życie ustawy o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji szukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego wciąż zajmuje ona głównie teoretyków.

Jak chronić tajemnicę przedsiębiorstwa?

W zasadzie każde zachowanie skutkujące naruszeniem interesu przedsiębiorcy w zakresie ochrony tajemnicy jego przedsiębiorstwa może być uznane za czyn niedozwolony. Poszkodowanemu z tego tytułu przysługują roszczenia.

Jak się bronić przed nieuczciwą konkurencją?

Jeśli szeroko rozumiana ochrona własności intelektualnej zawodzi, a rywal działa w sposób nieuczciwy, naruszając prawo lub dobre obyczaje, właściwym rozwiązaniem jest zastosowanie środków ochronnych przewidzianych w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Ochrona dostępu do rynku dla firm

Przedsiębiorca zagrożony utrudnieniem dostępu do rynku dysponuje wieloma możliwościami dochodzenia swoich praw. Wynikają one z ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Zabezpieczenie roszczeń najemców w czasie pandemii COVID-19

Idąc śladem wcześniejszego orzecznictwa i jasnego stanowiska doktryny, sądy w ubiegłym i bieżącym roku przyjmowały, że zjawisko pandemii jest typowym przykładem nadzwyczajnej zmiany stosunków, o której mowa w art. 357(1) kodeksu cywilnego.

Co wierzyciel upadłego konsumenta wiedzieć powinien

Przedsiębiorcy obsługujący konsumentów, szczególnie w zakresie kredytów i pożyczek stanowiących długoterminowe zobowiązania finansowe, powinni mieć świadomość nowego kształtu reżimu upadłości konsumenckich obowiązującego od 24 marca 2020 r. w wyniku nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe. Jakie są najistotniejsze zmiany?