Jacek Pałkiewicz

Samotny rejs przez Atlantyk

50 lat temu Jacek Pałkiewicz, późniejszy odkrywca źródła Amazonki, zyskał światowy rozgłos, pokonując Ocean Atlantycki w roli dobrowolnego rozbitka. W annałach historii żeglugi wyprawa została odnotowana jako pionierska. To 44-dniowe doświadczenie wykorzystali badacze z NASA zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości.

Kto jako pierwszy świętuje Nowy Rok?

Kto jako pierwszy na świecie powinien wznosić symboliczny toast w noc sylwestrową i zobaczyć świt Nowego Roku? Według brytyjskich naukowców z Obserwatorium Astronomicznego w Londynie są to rosyjscy pogranicznicy z bazy na Wielkiej Diomedzie w cieśninie Beringa.

Tysiąc kilometrów adrenaliny na Karakorum Highway

Jest lato 1986 r. Jadę Karakorum Highway przez malowniczą dolinę rzeki Indus. Korzystam z usług Imrana, kierowcy i przewodnika. Pochodzi z górskiej wioski w dolinie Hunzy, gdzie czas płynie wolniej.

W poszukiwaniu Eldorado. Polowanie na legendę

Naukowa ekspedycja, wspierana przez rząd peruwiański, zebrała optymistyczne wyniki: odnalezienie zaginionego miasta to kwestia być może najbliższego czasu.

Samarkanda. Klejnot Jedwabnego Szlaku

Samarkanda to jedno z najstarszych, wciąż istniejących miast na świecie, uważane za serce Jedwabnego Szlaku – starożytnej drogi handlowej niegdyś łączącej Chiny z regionem Morza Śródziemnego.

Jacek Pałkiewicz: Fenomen pielgrzymek. Duchowość spotęgowana zmęczeniem

Jesteśmy narodem pielgrzymów. Co piąty europejski pątnik to Polak. Każdego roku 7 mln osób odwiedza rozsiane po kraju sanktuaria. Najczęściej jest to Jasna Góra, ale i Licheń, Św. Lipka, Kalwaria Zebrzydowska, Łagiewniki, czy Niepokalanów. Do Częstochowy tylko w pieszych pielgrzymkach, najbardziej tradycyjnych a zarazem spektakularnych, dociera 75 tys. osób.

Jacek Pałkiewicz: Zakaz wjazdu dla Rosjan nie jest rusofobią

Dopóki UE się nie obudzi, wypadałoby okazać pogardę i w restauracji czy na plaży zwrócić się z prośbą o rezerwację miejsca jak najdalej od rosyjskich barbarzyńców. Zablokowanie przyznawania Rosjanom wiz turystycznych do Unii Europejskiej to tylko zdrowy rozsądek, gest wsparcia wobec Ukraińców.

Sentinelczycy, najbardziej izolowana populacja na świecie

Sentinelczycy od 30 tys. lat zamieszkujący archipelag Andamany reagują w agresywny sposób na każdą próbę zbliżenia się do ich wyspy. Rząd Indii zabrania wszelkich kontaktów z tym plemieniem – zarówno dla dobra turystów, jak i tubylców.

Marek Aureliusz. Życiowe drogowskazy cesarza filozofa

Cesarz Marek Aureliusz to jeden z najwybitniejszych myślicieli starożytności. Mówią o nim, że był waleczny jak Cezar, dalekowzroczny jak August, ale jako filozof porównywany jest do Seneki.

Bizancjum, Konstantynopol, Stambuł – metropolia orientalna sercem i duchem

Zawodowy podróżnik opowiada o mieszance kultur, religii i wpływów w Stambule – metropolii sercem i duchem orientalnej, ale dumnej ze swojej bizantyjskiej przeszłości.