Hubert Hajduczenia

Hubert Hajduczenia

Adwokat

Adwokat, Senior Associate, DLA Piper. Od kilkunastu lat reprezentuje pracodawców przed sądami, zarówno w sporach indywidualnych, jak i zbiorowego prawa pracy. Jego specjalizacja obejmuje przede wszystkim postępowania sądowe, w tym wynikające z naruszeń zakazu konkurencji oraz czynów nieuczciwej konkurencji (w tym tzw. kłusownictwa pracowniczego). Reprezentuje i współpracuje głównie z dużymi podmiotami międzynarodowymi oraz spółkami Skarbu Państwa. Autor prac naukowych publikowanych w Pracy i Ubezpieczeniach Społecznych, Orzecznictwie Sądów Polskich oraz Państwie i Prawie. Wyróżniony jako rising star w międzynarodowym rankingu Legal500. W ramach praktyki pro bono współpracuje z Polskim Towarzystwem Prawa Antydyskryminacyjnego oraz z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego, reprezentując ich podopiecznych również przed sądami.

Pracodawca może mieć poglądy

Miejsce pracy nie musi być wolne od inicjatyw czy wydarzeń wspierających określony światopogląd. Pracownik nie musi w nich uczestniczyć i ma prawo do krytyki, ale nie może przekraczać jej granic.

Dodatkowe zatrudnienie już bez blokady i ograniczeń

Pracodawcy często stosują klauzulę zakazującą dodatkowych aktywności zawodowych, mimo że jej ważność i zgodność z prawem budzi uzasadnione wątpliwości. Niedługo nie będą mogli tego robić.

Ochrona sygnalistów wciąż bez wytycznych

Zostały dwa tygodnie na wdrożenie firmowych regulacji rozpatrywania zgłoszeń naruszenia prawa. Nadal brakuje jednak polskich przepisów, a przyjęte założenia wzbudzają wątpliwości.

Ograniczanie konkurencji – Prezes UOKiK stawia zarzuty klubom koszykarskim

Nieważność porozumienia między przedsiębiorcami, jeżeli nawet było faktycznie podstawą decyzji klubu o rozwiązaniu umowy z zawodnikiem, nie będzie skutkowało nieważnością samego wypowiedzenia umowy o pracę.

Narkotestów pracodawca używa na swoje ryzyko

Nawet jeśli zachowanie pracownika wskazuje, że mógł zażyć narkotyki, pracodawca nie ma podstawy prawnej, żeby nie dopuścić go do pracy czy zbadać na zawartość substancji odurzających w organizmie.

Pracownik działu kadr - kiedy odpowiada karnie

Osoba pracująca w dziale kadr działa w imieniu pracodawcy. Do odpowiedzialności karnej można ją pociągnąć tylko za bezprawne zachowania cechujące się złośliwością i uporczywością.

Tarcze antykryzysowe zwiększają ryzyko naruszeń przy zwalnianiu pracowników

Przeprowadzenie zwolnień w nieodpowiednim czasie czy objęcie nimi zbyt wielu pracowników może skutkować koniecznością zwrotu znacznej części dofinansowania otrzymanego na podstawie ustaw antykryzysowych.

Koronawirus: zagraniczny kapitał utrudnia uzyskanie wsparcia

Oddział przedsiębiorcy zagranicznego posiada zdolność prawną jako pracodawca oraz płatnik składek i podatków. Mimo to urzędy uważają, że nie jest to podmiot uprawniony do pomocy z tarczy antykryzysowej.

Koronawirus: wniosek o dofinansowania do wynagrodzeń i składek pracowników - kogo powinien obejmować

Wniosek o dofinansowania do wynagrodzeń i składek pracowników powinien obejmować także osoby, którym pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe.

Monitoring czy niedopuszczalna inwigilacja: jak firmy próbują kontrolować pracowników

Stała kontrola obecności pracowników przy biurkach czy ich przemieszczania się po terenie firmy nie jest niezbędna do zapewnienia pełnego wykorzystania czasu pracy. Ponadto narusza ich prawo do prywatności.