Dochodzenie roszczeń w sprawach naruszeń praw własności przemysłowej
Jeżeli naruszenie prawa ochronnego na unijny znak towarowy ma charakter powtarzalny i trwa w chwili zgłoszenia roszczenia niepieniężnego, w tym roszczenia o zakazanie naruszenia, pięcioletni termin przedawnienia biegnie od każdego dnia, w którym naruszenie nastąpiło – uznał Sąd Najwyższy.
Własność intelektualna w XXI wieku: wiele państw – jeden rynek
Postęp technologiczny i towarzysząca mu transformacja cyfrowa uczyniły ze świata globalną wioskę, również w wymiarze obrotu prawnego. Proces ten nabrał szczególnej dynamiki w ostatnich dwóch latach jako naturalna reakcja na ograniczenia w funkcjonowaniu rynków offline wynikające z pandemii COVID-19.
Skutki podwójnego patentowania tego samego rozwiązania
Już teraz istnieje w Polsce rzeczywista potrzeba, aby uregulować prawnie kwestie podwójnej ochrony patentowej wynikającej z patentu europejskiego walidowanego w Polsce oraz z polskiego krajowego patentu lub prawa ochronnego na wzór użytkowy.
Bazy danych pod ochroną w unijnym oraz polskim porządku prawnym
Przeniesienie istotnej zawartości baz danych i publiczne ich udostępnienie bez zgody osoby, która je stworzyła, stanowi odpowiednio „pobieranie danych" i „wtórne wykorzystanie tych baz danych", objęte prawem wyłącznym na podstawie Dyrektywy. Działania te są zakazane, ale nie w sposób absolutny.