Nikola Jadwiszczak-Niedbałka

Po co jest sądowa kontrola decyzji wydawanych przez KNF?

W dniu 17 września 2024 r. przed NSA zapadł wyrok (II GSK 713/21), który może mieć przełomowe znaczenie dla kształtowania się przyszłej linii orzeczniczej sądów administracyjnych, rozpatrujących skargi na decyzje wydane przez KNF.

Jak przygotować się do wdrożenia wymogów pakietu AML?

Jeszcze w lipcu 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek o przyjęcie rozporządzenia, które ujednoliciłoby zasady przeciwdziałania korzystaniu z systemu finansowego w celu prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu na terenie UE.

Szykuje się zmiana w opodatkowaniu fundacji rodzinnych?

W dniu 12 sierpnia 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Prezesa Rady Ministrów opublikowano informację o projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Z informacji wynika, że zmiany do ustaw mają na celu m.in. uszczelnienie regulacji dotyczących opodatkowania fundacji rodzinnych.

Finanse jeszcze bardziej cyfrowe

Rozporządzenie w sprawie ram dostępu do danych finansowych (FiDA) ma stanowić kolejny, rewolucyjny krok w kierunku nie tylko otwartej bankowości, ale otwartych finansów.

Nie wszystkie TFI będą podlegać pod rozporządzenie DORA

Obowiązek utworzenia zgodnych z unijnymi wymogami ram zarządzania ryzykiem w obszarze cyberbezpieczeństwa zależy od osiągnięcia określonych progów zarządzanych aktywów. Ale czujność powinny zachować również TFI „podprogowe”.

Z wdrożeniem DORA nie należy czekać

Do 17 stycznia 2025 r. m.in. towarzystwa funduszy inwestycyjnych i domy maklerskie zobowiązane są do wdrożenia zharmonizowanych zasad operacyjnej odporności cyfrowej (DORA).

Region geograficzny istotą badania ryzyka w AML/CFT

Analiza ryzyka geograficznego w AML/CFT powinna uwzględniać miejsce urodzenia czy obywatelstwo klienta, jak również miejsce prowadzenia działalności gospodarczej klienta czy powiązanie jego działalności z danym obszarem geograficznym.

Restrukturyzacja dłużnika jako narzędzie do obrony przed wypowiedzeniem kredytu

Postępowanie restrukturyzacyjne stanowi jedno z popularniejszych mechanizmów walki z problemem zagrożenia niewypłacalnością przedsiębiorców. Świadomość przedsiębiorców borykających się z problemem niewypłacalności stale rośnie, o czym świadczy liczba otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych, jak również coraz częstsze wykorzystywanie pozasądowego trybu restrukturyzacji – postępowania o zatwierdzenie układu.

Członek zarządu jako beneficjent rzeczywisty spółki kapitałowej

Instytucja beneficjenta rzeczywistego oraz związane z nią obowiązki instytucji obowiązanych są identyfikowane w państwach członkowskich UE jako jedne z najbardziej skomplikowanych i dyskusyjnych zagadnień związanych ze stosowaniem przepisów AML/CFT.

Na atak z sieci trzeba się przygotować

Rosnące zagrożenia cyberatakami wymagają wprowadzenia wzmożonych środków cyberobrony przez operatorów usług kluczowych. Mogą się spodziewać nasilonych kontroli nadzorcy w tym zakresie.