Agata Duda-Bieniek

Jak postępowania restrukturyzacyjne wpływają na postępowania sądowe i egzekucyjne

Coraz większa liczba przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością decyduje się na skorzystanie z postępowania restrukturyzacyjnego, co wpływa na sytuację prawną wierzycieli. Zależy ona od rodzaju postępowania wszczętego na wniosek dłużnika.

Co się dzieje ze znakami towarowymi upadłego przedsiębiorcy?

Znaki towarowe nie wygasają z dniem ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy. Postępowanie upadłościowe ma jednak wpływ na wynikające z nich prawa. Istotne jest to, czy upadły jest właścicielem znaku towarowego, jego licencjonodawcą, czy licencjonobiorcą.

Możliwości zarobkowe upadłego a oddłużenie w toku upadłości konsumenckiej

Syndyk, a następnie sąd upadłościowy weryfikują możliwości zarobkowe upadłych konsumentów. Ich ustalenie jest kluczowe z perspektywy oddłużenia w toku upadłości konsumenckiej.

Nieważność umów w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Brak zgody właściwego organu postępowania restrukturyzacyjnego na zawarcie przez niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością przedsiębiorcy umowy z kontrahentem, może skutkować jej nieważnością. Taka umowa jest traktowana jako niezawarta, tj. nie wywołuje skutków prawnych z nią związanych od samego początku.

Co czeka firmy pożyczkowe, które nie wywiążą się z obowiązków nowej ustawy

Niewywiązywanie się z obowiązków nałożonych na instytucje pożyczkowe przez ustawę antylichwiarską wiąże się z poważnymi konsekwencjami – co ważne, dotyczą one nie tylko samych instytucji pożyczkowych, ale także członków zarządu instytucji.

KNF obejmie swoim nadzorem wszystkie firmy pożyczkowe

Wprowadzenie przez ustawę antylichwiarską nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego nad instytucjami pożyczkowymi to jedna z większych i ważniejszych zmian znowelizowanych przepisów.

Jak firma pożyczkowa zbada, czy możesz spłacać kredyt

Zdolność kredytowa to co do zasady możliwość spłaty zadłużenia przez osobę wnioskującą o kredyt. Ustawa antylichwiarska wprowadza nowe zasady weryfikacji zdolności kredytowej kredytobiorców przez firmy pożyczkowe.

Jak przeprowadzić postępowanie o zatwierdzenie układu po zmianach?

Od 1 grudnia br. obowiązuje „nowe" postępowanie o zatwierdzenie układu, które przewiduje korzystne rozwiązania dla dłużnika: wstrzymanie egzekucji, możliwość utrzymania kontraktów handlowych mimo istniejącego zadłużenia. Żeby dłużnik mógł skorzystać z tych benefitów, musi dopełnić obowiązków przewidzianych dla tego postępowania.

Najemcy zapłacą niższy czynsz w okresie lockdownu

Nowelizacja ustawy „covidowej", która wejdzie w życie 23 lipca 2021 r., przewiduje, że w okresie obowiązywania zakazu działalności galerii handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. mkw. czynsz dla najemców zostanie obniżony o 80 proc., a przez trzy miesiące po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności będzie to 50 proc. Część przepisów nowelizacji ma zastosowanie do stanów prawnych przed jej wejściem w życie. Czy taka regulacja stanowi remedium na problemy najemców?

Uproszczona restrukturyzacja na stałe

Prezydent podpisał nowelizację z 28 maja 2021 r. zmieniającą ustawę o Krajowym Rejestrze Zadłużonych i inne ustawy. Nie tylko wydłuża ona okres obowiązywania przepisów dotyczących uproszczonej restrukturyzacji, ale wprowadza ją na stałe, jako ulepszoną wersję postępowania o zatwierdzenie układu.