Instytucje finansowe działają obecnie w otoczeniu, w którym ogromnym wyzwaniem jest osiągnięcie zadowalających wyników. Choć, mimo wszystko, kondycja banków wydaje się dobra (z danych NBP wynika, że w 2022 r. te wypracowały blisko 13 mld zł zysku netto), to szereg ryzyk może zagrozić stabilności sektora w Polsce. Niepewność mogą generować zarówno rozstrzygnięcia w sprawie kredytów frankowych, jak i niestabilna sytuacja wynikająca z kryzysu gospodarczego, wysokiej inflacji oraz wojny w Ukrainie. Wreszcie nie bez znaczenia jest rola niezwykle dynamicznie rozwijających się nowych technologii.
To właśnie innowacje mogą się stać jednym z kluczowych wyzwań (np. rosnąca konkurencja ze strony fintechów) czy wręcz zagrożeń (kwestie związane z cyberbezpieczeństwem bądź niekontrolowaną ekspansją sztucznej inteligencji) dla tradycyjnych instytucji finansowych. Z drugiej strony potencjał nowatorskich technologii stwarza również wyjątkową okazję do rozwoju.
– Rozwój innowacyjności oraz wykorzystanie osiągnięć nauki i współpraca świata nauki ze światem biznesu to dziś ważne wyzwanie – przyznaje były już prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
Banki na celowniku cyberprzestępców
Pozycja sektora bankowego jest silnie powiązana z rozwojem technologii informatycznych, co implikuje wiele szans, ale i zagrożeń dla instytucji. Eksperci wskazują głównie na bezpieczeństwo IT. Opracowanie skutecznych mechanizmów ochrony przed atakiem, wypracowanie standardów współdziałania sektora bankowego i określenia roli podmiotów administracji publicznej w sektorowym systemie cyberbezpieczeństwa to dziś klucz.
Według raportu G Data CyberDefense w 2022 r. cyberprzestępcy wypuszczali prawie 135 tys. nowych wariantów złośliwego oprogramowania w ciągu dnia, co daje ponad 93 próby ataku na minutę. Analitycy w sumie zidentyfikowali ponad 49 mln różnych złośliwych programów, a to ponaddwukrotnie więcej niż rok wcześniej. To bardzo niepokojące, tym bardziej że jednym z głównych celów hakerów była bankowość elektroniczna. Jak zauważa Tim Berghoff, specjalista cyberbezpieczeństwa w G Data CyberDefense, plan jest jeden: skopiowanie danych logowania do konta lub instalacja złośliwego oprogramowania na prywatnych komputerach użytkowników. Jednym ze sposobów jest tzw. phishing. – Grupy przestępcze organizują kampanie phishingowe, aby jak najwięcej osób ujawniło swoje dane osobowe. W niektórych przypadkach ataki mają na celu uzyskanie informacji o koncie, jak było m.in. w przypadku kampanii Raiffeisen. Inne są wykorzystywane do kradzieży danych finansowych – mówi Omer Dembinsky, menedżer w firmie Check Point Software.