Aktualizacja: 31.01.2020 22:37 Publikacja: 30.01.2020 21:00
Foto: Cardiff University
Jakie będą największe straty Wielkiej Brytanii po brexicie?
Formalnie wychodzi z UE, ale nadal ma wszelkie prawa i obowiązki wynikające z członkostwa, traci jedynie prawo głosu. Do końca roku będzie czas na wynegocjowanie umowy o wolnym handlu, ale tego rodzaju porozumienia są przygotowywane bardzo długo i jest wiele miejsc, w których może dojść do dużej różnicy zdań. Bardzo łatwo jest ten termin przekroczyć. Trudno powiedzieć, jak będzie wyglądał krajobraz po brexicie, jakie utrudnienia dla firm się pojawią, jakie formalności będą musiały spełnić towary przy przekraczaniu granic. To gra o sumie ujemnej, nikt w niej nie wygra, a wszyscy stracą. Wielka Brytania już traci: mowa o rozwoju wolniejszym o 1–2 proc. PKB. Choć bezrobocie jest znikome, to nie rosną wynagrodzenia. Firmy nie chcą płacić więcej przez niepewność. Z tego powodu spadły inwestycje.
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
Minister ds. transportu Wielkiej Brytanii Louise Haigh podała się do dymisji po tym, jak przyznała się do złamania prawa, gdy minęła się z prawdą w sprawie kradzieży swego telefonu.
Brytyjski „reset z Europą”, na który mocno stawia ten kraj, szczególnie po niedawnych wyborach parlamentarnych skutkujących zmianą władzy, nabiera tempa.
Za zgodą Komisji Europejskiej w roku 2025, w którym odbędą się po raz kolejny wybory, będziemy robili mniejszy wysiłek fiskalny, za to w kolejnych latach będziemy musieli zrobić większy. Tak się jednak składa, że to będzie rok 2027, gdy raz jeszcze będziemy mieć wybory. I one znowu będą „najważniejsze od lat”. Źle to widzę.
Dolar w środę tracił na wartości. To wsparło notowania złotego, ale głównie właśnie w relacji do amerykańskiej waluty.
Złoty ma za sobą dwa dni zysków. Czy dzisiaj uda się mu kontynuować dobrą passę?
W wielu przypadkach pracownicy jednostek oświaty mogą mieć wątpliwość, czy w określonej sytuacji należy wszcząć procedurę Niebieskich Kart.
W przypadku nowelizacji przepisów pracowniczych rządzący zachowują się jak Święty Mikołaj. Projekt w sprawie wolnej Wigilii wpisuje się w tę konwencję.
Zamierzam zadbać o to, żeby każdy z sądowych innowatorów został wysłuchany, a jego pomysł poddany analizie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas