Czytaj dalej RP.PL.
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 08.09.2020 22:39 Publikacja: 08.09.2020 21:00
Foto: Adobe Stock
Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło we wtorek rano projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa oraz ustawy o zamówieniach publicznych. W obu wypadkach chodzi o to, aby państwo miało możliwość wykluczenia z sieci teleinformatycznych tzw. dostawców wysokiego ryzyka. W projekcie nie padają nazwy, ale wiadomo, że chodzi o firmy chińskie, w tym głównie Huawei.
Nowelizacja sprawi, że operatorzy telekomunikacyjni staną się częścią krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Projekt da kolegium ds. cyberbezpieczeństwa uprawnienia, polegające na przeprowadzaniu analiz, kto jest, a kto nie dostawcą ryzykownym. W toku analizy badaniu podlegają nie tylko kwestie techniczne, jak sprawność radzenia sobie z atakami, ale m.in. takie elementy jak to, czy dostawca pochodzi z kraju Unii Europejskiej lub NATO, prawodawstwo kraju pochodzenia dostawcy, w tym to, jak dba o prawa człowieka i w jakim zakresie pozwala na ingerencję państwa w działalność gospodarczą.
Jest piątek, 10 stycznia – na „Twój Biznes” codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dzisiaj omówimy nową strategię Orlenu, unijne plany wspólnego rynku obrony, rekordowe bankructwa w Niemczech oraz spór gazowy między Słowacją a Ukrainą.
Pół miliarda dolarów to wartość ostatniej pomocy wojskowej, jaką dostanie od odchodzącego prezydenta USA Joe Bidena walcząca z rosyjskim agresorem Ukraina.
Unia Europejska zrozumiała, że musi się zbroić i to najlepiej wspólnie. Na razie spiera się jednak o zasadę „kupuj tylko w UE”.
W 2024 r. francuskie firmy zbrojeniowe podpisały kontrakty eksportowe na 18 mld euro. To ich drugi wynik w historii, dający w światowym rankingu eksporterów drugie miejsce po USA. Największe kontrakty dotyczyły samolotów i okrętów podwodnych.
Coraz więcej dużych, globalnych firm podkreśla, że preferują współpracę z dostawcami, którzy świadomie zarządzają swoją emisyjnością i podejmują działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
Coraz więcej dużych, globalnych firm podkreśla, że preferują współpracę z dostawcami, którzy świadomie zarządzają swoją emisyjnością i podejmują działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
Wielu entuzjastów Donalda Trumpa jest w stanie poświęcić nawet swój dom, Polskę, aby pogrzebać liberalny ład.
Jawne ogłoszenie uzasadnienia postanowienia przez sędziego Igora Tuleyę nie stanowiło przestępstwa - uznał Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli. Chodziło o postanowienie dotyczące umorzenia śledztwa w sprawie obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 roku.
Znana jest już data wyborów prezydenckich w Polsce. Pierwsza tura odbędzie się 18 maja, druga – jeśli do niej dojdzie - 1 czerwca 2025 roku. Kto będzie rywalizował w wyścigu o urząd prezydenta? Start w wyborach zadeklarowało jak dotąd ośmioro kandydatów. Oto ich lista.
Trwa przerzucanie piłeczki w sprawie dotacji dla PiS. Minister finansów chce wyjaśnień w sprawie uchwały PKW, a szef komisji domaga się podstawy prawnej tego żądania. Na konkretną wykładnię szanse są jednak niewielkie. Pat może trwać dalej.
Po okresie świąteczno-noworocznym w styczniu 2025 r. zgodnie z harmonogramem startują nowe nabory wniosków od przedsiębiorców. – Pierwszy miesiąc tego roku można określić słowem różnorodność – ocenia ekspertka od pozyskiwania funduszy unijnych.
ZUS poinformował o wysyłce informacji o rozliczeniu wpłat za 2024 r. Trafiły one do ponad 3,3 mln płatników składek. Wiadomość o stanie konta znajduje się na profilu na PUE/eZUS. Co zrobić, gdy otrzymamy informację o niedopłacie lub nadpłacie?
Sprawa pieniędzy dla PiS w miarę zbliżania się startu prezydenckiej kampanii zamiast zmierzać do rozwiązania, coraz bardziej się komplikuje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas