Izba dyscyplinarna Sądu Najwyższego pyta Trybunał Konstytucyjny o postanowienie TSUE

Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej przedstawił Trybunałowi Konstytucyjnemu pytanie prawne dotyczące środowego postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Publikacja: 10.04.2020 12:20

Izba dyscyplinarna Sądu Najwyższego pyta Trybunał Konstytucyjny o postanowienie TSUE

Foto: Fotorzepa / Anna Krzyżanowska

mat

W środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał postanowienie, w którym zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych dotyczących właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów. W praktyce oznacza to zawieszenie działania tej izby SN.

Na skutek tego postanowienia, w czwartek Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Geresdorf, wezwała sędziów izby dyscyplinarnej do natychmiastowego powstrzymania się od jakichkolwiek czynności związanych z rozpoznawaniem spraw.

Tego samego dnia SN w izbie dyscyplinarnej skierował pytanie prawne dotyczące postanowienia TSUE.

W uzasadnieniu wskazano, że w postanowieniu tym Polska została zobowiązana do wykonania środków tymczasowych, które odnoszą się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów państwa, a w szczególności organu władzy sądowniczej, mimo tego że sprawy te nie zostały przekazane do gestii Unii Europejskiej i jej organów na podstawie umowy międzynarodowej.

Zdaniem sędziów izby dyscyplinarnej SN, narusza to konstytucyjne zasady przekazywania kompetencji organizacji lub organowi międzynarodowemu, o których mowa w art. 90 Konstytucji RP, i powoduje, że państwo będzie działać z naruszeniem zasady demokratycznego państwa prawnego i zasady legalizmu. Przyznaje bowiem organom UE uprawienie do decydowania w materii, która nie pozostaje w gestii Unii Europejskiej, lecz konstytucyjnie przynależna jest do sfery suwerennych decyzji państwa członkowskiego.

Postanowienie o zadaniu pytania prawnego zapadło w sprawie wniosku o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego, któremu prokurator zamierza przedstawić zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości (sygn. akt I DO 16/20) - poinformował w komunikacie rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, Piotr Falkowski.

Przypomnijmy, iż w środę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział skierowanie decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?