Od 12 lat egzaminy na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną, a od dziesięciu lat na aplikację komorniczą, organizuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Wszystkich kandydatów obowiązują te same zasady i jednakowy zakres egzaminów. Resort przygotowuje też analizy przeprowadzanych testów, a zdawalność absolwentów, którzy kończyli studia w ubiegłym roku, jest najważniejszym wskaźnikiem w rankingu „Rzeczpospolitej" świadczącym o jakości kształcenia.
W 2017 roku, który bierzemy pod uwagę w naszym rankingu, do egzaminów na tzw. aplikacje korporacyjne przystąpiło 7997 osób. Zdało 4325 osób, czyli 54,1 proc. kandydatów.
Od dekady prym w ministerialnym zestawieniu wiedzie Uniwersytet Jagielloński. Nie inaczej było w 2017 roku. Na wymarzone aplikacje dostało się aż 85,9 proc. absolwentów krakowskiej uczelni. Podium uzupełniają – tak samo jak przed rokiem – Uniwersytet Łódzki ze zdawalnością na poziomie 77,5 proc. oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ze zdawalnością 74,4 proc. Natomiast tuż za podium uplasował się Uniwersytet Warszawski (72,3 proc.). Minimalnie gorszy był Katolicki Uniwersytet Lubelski (72,14 proc.), który awansował na piąte miejsce, zastępując na tej pozycji inną lubelską uczelnię – UMCS (w 2017 roku 12. miejsce, 60 proc.).
Wśród mniejszych uczelni (liczba absolwentów od 19 do 93) najlepiej wypadł Uniwersytet w Białymstoku (zdawalność 62,1 proc.) przed uniwersytetami z Opola (60,6 proc.) i Rzeszowa (58,2 proc.).