Masowa epidemia koronawirusa? Rząd Johnsona przedstawił plan

Brytyjski rząd przedstawił plan działań na wypadek masowej epidemii koronawirusa. Scenariusz zakłada m.in. ograniczenie działalności policji i służby zdrowia oraz zamykanie szkół.

Aktualizacja: 03.03.2020 13:50 Publikacja: 03.03.2020 12:16

Masowa epidemia koronawirusa? Rząd Johnsona przedstawił plan

Foto: AFP

zew

27-stronicowy dokument przewiduje cztery etapy działań władz: powstrzymywanie wybuchu epidemii, opóźnianie rozprzestrzeniania się choroby, łagodzenie jej wpływu po jej wystąpieniu oraz wdrożenie programu badawczego, mającego na celu poprawę diagnostyki i leczenia Covid-19.

Plan przewiduje, że w szczytowym momencie masowej epidemii co piąty zatrudniony w Wielkiej Brytanii mógłby być niezdolny do pracy, dotyczyłoby to też funkcjonariuszy publicznych. W związku z tym policja mogłaby się zajmować tylko najpoważniejszymi przestępstwami i utrzymywaniem porządku publicznego. W razie potrzeby mogłoby jej pomagać wojsko.

Również służba zdrowia koncentrowałaby się na walce z epidemią. Wykonywane byłyby tylko pilne zabiegi i operacje, pozostałe zostałyby odłożone. Hospitalizowani musieliby się liczyć z koniecznością szybszego niż zazwyczaj opuszczania szpitali w celu zwolnienia łóżek dla dotkniętych epidemią.

Rządowy plan dopuszcza także wprowadzanie w życie strategii "oddzielania" obywateli od siebie, w tym zamykania szkół, zachęcania do pracy z domu oraz ograniczania liczby zebrań publicznych.

Rząd Borisa Johnsona zapewnił, że Wielka Brytania posiada niezbędne zapasy leków i strojów ochronnych dla pracowników służby zdrowia.

Ministrowie nie przedstawili spodziewanej w przypadku masowej epidemii śmiertelności. Doniesienia o sugerowanym najczarniejszym scenariuszu mówią o 80 proc. zarażonych obywateli i ok. 500 tys. zgonów.

Przy powszechnej epidemii nie przewiduje się wprowadzania ograniczeń przemieszczania się obywateli na terenie kraju, ponieważ, jak mówił główny doradca rządu ds. nauki sir Patrick Vallance, nie miałoby to już znaczenia.

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę Covid-19 wybuchła w grudniu 2019 r. w Wuhan (prowincja Hubei) w Chinach. Do tej pory na całym świecie stwierdzono ponad 90 tys. przypadków choroby, 3,1 tys. osób zmarło.

Według danych z godz. 10 czasu polskiego, w Wielkiej Brytanii potwierdzono 51 przypadków koronawirusa. - Staje się coraz bardziej prawdopodobne, że będziemy świadkami powszechnego rozprzestrzeniania się (wirusa) - powiedział minister zdrowia Matt Hancock.

Polityka
Poparcie dla Trumpa słabnie. Amerykanie martwią się o gospodarkę
Polityka
Trump i Putin chcą usunąć Zełenskiego
Polityka
Donald Trump podjął nową decyzję ws. migracji. Chodzi m.in. o Ukraińców
Polityka
Sondaż zaufania na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski jest czwarty, prowadzi Wałerij Załużny
Polityka
Wałerij Załużny mówi o wyborach prezydenckich na Ukrainie. Planuje start?
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce