Obligacje zielone, niebieskie, brązowe. Jakie kolory pojawią się w Twoim portfelu?

Zaangażowanie prywatnych środków w finansowanie zrównoważonych inwestycji to jeden z podstawowych elementów zielonej transformacji. Kluczowymi instrumentami służącymi do pozyskania środków na różne typy projektów będą – obok zielonych kredytów – zielone lub społeczne obligacje i obligacje zrównoważonego rozwoju.

Publikacja: 10.06.2021 18:00

Obligacje zielone, niebieskie, brązowe. Jakie kolory pojawią się w Twoim portfelu?

Foto: Adobe Stock

Emisje zielonych obligacji nie są niczym nowym. W 2016 r. Polska jako pierwsze państwo wyemitowała zielone obligacje. Dotychczas w kraju przeprowadzono co najmniej kilka takich transakcji. Były to głównie emisje korporacyjne (Polsat, Columbus Energy), jednak można zaobserwować coraz większe zainteresowanie emisją tego typu instrumentów ze strony samorządów (Grudziądz, Łódź). W dotychczasowej praktyce zarówno zielone obligacje, obligacje społeczne oraz obligacje zrównoważonego rozwoju nie oznaczały koniecznie, że emitent uzyska korzystniejsze warunki finansowania. Wydaje się, że do niedawna emisja tego typu papierów wartościowych (oraz udzielanie zielonych kredytów) wynikała jedynie z realizacji celów wyznaczonych w politykach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) emitentów i kredytobiorców.

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP