Zalewa nas fala HIV ze Wschodu

W Polsce coraz więcej pracujących przybyszy zza wschodniej granicy zgłasza się do poradni z zaawansowanym HIV/AIDS, Polska na czele krajów leczących skutecznie WZW C.

Publikacja: 12.05.2018 07:13

Zalewa nas fala HIV ze Wschodu

Foto: Stock Adobe

Zamiast prezerwatyw homoseksualiści zaczynają w ramach zapobiegania HIV stosować generyczne leki antywirusowe. Rosja podała aktualne dane o liczbie zakażonych. Jest ich ponad 1,5 miliona. Leki otrzymuje jedynie ok. 200 tysięcy osób.

Eksperci z kilkunastu Państw Europy Środkowo - Wschodniej  zajmujący się  HIV i wirusowymi zapaleniami  wątroby rozpoczęli swoje dwudniowe obrady w Warszawie. To działająca min. z inicjatywy Krajowego Konsultanta d/s Chorób Zakaźnych prof. Andrzeja Horbana grupa specjalistów.

- To także  naturalna część mojej pracy jako Regionalnego  Reprezentanta Europejskiego Towarzystwa Klinicznego AIDS - wyjaśnia prof.  Horban.

Głównym celem, jaki sobie stawiają jest zintegrowanie i poprawienie dostępność diagnostyki i leczenia HIV/AIDS i wirusowego zapalenia wątroby w krajach, które mają ograniczone możliwości finansowe. Część z tych krajów ma bardzo duże nasilenie zakażeń HIV. Im dalej na wschód, tym gorzej.

- Na bieżąco monitorujemy, jak daleko jesteśmy w poziomie opieki medycznej od poziomu zalecanego przez Towarzystwo Europejskie - tłumaczy prof. Horban. Wiemy gdzie kraje są, teraz skupiamy się na poprawie stanu rzeczy - wpłynięciu na decydentów, żeby właściwie zorganizowali opiekę nad chorymi i diagnostykę.

Tylko 69 zł za pół roku czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Zdrowie
Bilans NFZ za 2024 rok. Wiemy, na ile pieniędzy czekają szpitale
Zdrowie
Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów
Ochrona zdrowia
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Materiał Promocyjny
O przyszłości klimatu z ekspertami i biznesem. Przed nami Forum Ekologiczne
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń