Farmaceuta nie zaszczepi bez wieszaka i ruchomej umywalki

Apteki, które chcą szczepić przeciw Covid-19 i grypie, od września będą musiały to robić w pomieszczeniu z umywalką, także mobilną.

Aktualizacja: 12.01.2022 10:39 Publikacja: 12.01.2022 07:36

Farmaceuta nie zaszczepi bez wieszaka i ruchomej umywalki

Foto: PAP/Leszek Szymański

Po sukcesie tej akcji w aptekach, w których farmaceuci zaszczepili od lipca ponad 1 mln osób, resort zdrowia postanowił wprowadzić nowe wymagania sanitarne. W myśl obowiązującego od wtorku znowelizowanego rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki, szczepić będzie można w oddzielnym pomieszczeniu lub wyodrębnionym z części izby ekspedycyjnej. Miejscem do szczepień może być także pomieszczenie administracyjno-szkoleniowe.

Z kolei na wyposażeniu apteki, w której wykonywane są szczepienia, musi się znaleźć nie tylko stolik zabiegowy i zestaw do wykonywania iniekcji, ale także umywalka z baterią z ciepłą i zimną wodą, a gdy nie można jej zainstalować – umywalka mobilna.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Ochrona zdrowia
Rośnie liczba incydentów cyberbezpieczeństwa w sektorze ochrony zdrowia
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Ochrona zdrowia
Prezes NFZ dla „Rz”: Będą zmiany w finansowaniu Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej
Ochrona zdrowia
CBA przedłuża kontrolę w sprawie Funduszu Medycznego. W zamrażarce 4,2 mld złotych
Ochrona zdrowia
Szpitale toną w długach. Czy będą ograniczać liczbę pacjentów?
Ochrona zdrowia
Od 1 lutego 2025 r. zmiany w sanatoriach z ZUS. Skorzysta więcej osób