Ślady pamięci na murach stolicy

Historię powstania można poznawać w oparciu o przygotowany przez warszawski ratusz przewodnik po „ranach pamięci", czyli miejscach, gdzie do dzisiaj zachowały się wojenne ślady.

Aktualizacja: 25.08.2021 21:08 Publikacja: 25.08.2021 19:25

Ślady pamięci na murach stolicy

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski jo Jakub Ostałowski

Opisano w nim nie tylko miejsca, które ilustrują powstańcze walki, ale też takie, gdzie zachowały się ślady pochodzące jeszcze z września 1939 roku. Na wielu warszawskich budynkach można jeszcze odnaleźć dziury po kulach wystrzelonych w czasie wojny, zachowały się też plamy krwi. Pomimo odbudowy, a także prowadzonych po wojnie remontów budynków, w przestrzeni Warszawy zachowało się wiele takich śladów.

Warszawski ratusz i Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków prowadzą mapę w ramach projektu „Rany pamięci. Ślady zniszczeń okresu II wojny światowej w topografii miasta". Przy użyciu specjalnej geoankiety na mapę „ran pamięci" naniesiono już kilkaset obiektów. Program ten został zainicjowany w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i jest realizowany do teraz. Każdy może zaznaczyć odnalezione ślady strzałów i dziur na elewacjach budynków i murach, ogrodzeniach i płotach, napisy z okresu II wojny światowej i powstania warszawskiego bądź z czasów bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne