45 lat temu, 5 listopada 1967 roku, odbyła się premiera pierwszego odcinka serialu animowanego o rozbójniku Rumcajsie. Fragmenty tekstu z archiwum "Rzeczpospolitej", wrzesień 2008
Rozśpiewany, rozgadany, kolorowy, powiewający balonikami pochód rusza całą szerokością ulicy w stronę wysokiej kamiennej bramy prowadzącej na rynek. Na czele – potężny czarnobrody mężczyzna w zawadiackim czerwonym kapeluszu. Pozna go każde dziecko. To właśnie były jiczyński szewc, rozbójnik Rumcajs, we własnej osobie. To jego historia, opisana przez Vaclava Ctvrtka i zilustrowana przez Radka Pilara, rozsławiła Jiczyn na cały świat. Na rynku przebrane dzieci wyruszają poznawać dalsze atrakcje: wielka góra piachu do stawiania babek, czerwony zabytkowy wóz straży pożarnej, huśtawki i karuzele, warsztat z narzędziami do majsterkowania, stragany z zabawkami. Na scenie trwa koncert dziecięcych przebojów.
Jest Włóczykij z Muminków i Tygrysek z Kubusia Puchatka! Zgiełk i gwar wypełniają cały rynek. Może z okna pałacu stojącego przy rynku wyjrzy Książę Pan we fraku i białej peruce, krzycząc „sacrebleu!”?
Tymczasem na scenę wychodzi burmistrz – niepodobny całkiem do Humpala starosty – i uroczyście otwiera festiwal „Jiczyn – miasto bajki” („Jicin – mesto pohadky”). Co roku jiczyński rynek, całkiem taki jak w bajce, zapełnia się tłumem bajkowych gości. Przedstawienia teatralne, koncerty, warsztaty artystyczne, pokazy filmów, a nawet loty balonem trwają cały tydzień.
Śladami Rumcajsa
Wędrując po rynku w Jiczynie w zwykły dzień, nie zauważymy zbyt licznych śladów obecności Rumcajsa. Dopiero w sklepach z zabawkami i informacji turystycznej ujrzymy postacie z bajek, zresztą będą to bohaterowie większości dobranocek produkcji czechosłowackiej: Krecik, Żwirek i Muchomorek czy Makowa Panienka i rusałka Amalka. Ale skręcając w boczną uliczkę Pod Kostofrankem, trafiamy do Rumcajsowej sevcovni, czyli warsztatu szewskiego Rumcajsa, z czasów nim jeszcze został on zbójnikiem. W dwóch izbach umieszczone są figury Rumcajsowej rodziny oraz narzędzia, które wykorzystywał w pracy szewc – młotki, szydła, dratwy i kopyta szewskie. W pobliskiej wieży Valdickiej Bramy mieści się izba pamięci Radka Pilara, ilustratora opowieści o Rumcajsie.