Reklama

Zaćmienie słońca w USA: W Stanach Zjednoczonych pobito nietypowy rekord (WIDEO)

Tłumy ludzi w USA spoglądały w poniedziałek w niebo, obserwując zaćmienie słońca, które powitano wiwatami, muzyką i zawieraniem małżeństw w momencie, gdy księżyc przesłonił słońce.

Publikacja: 09.04.2024 05:13

Następne zaćmienie słońca będzie można obserwować w USA w 2044 roku

Następne zaćmienie słońca będzie można obserwować w USA w 2044 roku

Foto: PAP/EPA

arb

Było to pierwsze od siedmiu lat całkowite zaćmienie słońca nad Ameryką Północną,

Reklama
Reklama

Arkansas: Masowe zaślubiny w cieniu księżyca zasłaniającego słońce

W Russellville, w Arkansas, miasteczku liczącym 30 tys. mieszkańców położonym w pobliżu jedynej w stanie elektrowni atomowej, niemal 400 par powiedziało sakramentalne „tak” w cieniu rzucanym przez zasłaniający słońce księżyc. Uroczystość masowych zaślubin zorganizowano pod hasłem „Elope and the Eclipse” (dosł. Ucieczka z kochankiem i zaćmienie).

Czytaj więcej

Światowy szał na całkowite zaćmienie Słońca. NASA wyśle nawet rakiety

Co najmniej dwa śluby i jedne oświadczyny miały miejsce wśród blisko 2 tys. ludzi, którzy obserwowali zaćmienie słońca w Parku Narodowym Niagara Falls. Obserwację nieba utrudniało tu zachmurzenie, ale przez ostatniej 30 sekund zaćmienie było dobrze widoczne, co wywołało entuzjazm zgromadzonych tu obserwatorów nieba.

Reklama
Reklama

Zaćmienie słońca nad USA: 309 osób przebrało się za słońce i pobiło rekord świata

Nad wodospadem Niagara 309 osób, w tym niektóre przybyłe z tak odległych miejsc jak Singapur czy Londyn, pojawiło się przebranych za słońce, ustanawiając nowy rekord świata pod względem liczby ludzi zebranych w jednym miejscu w takich kostiumach — poinformowali organizatorzy zgromadzenia. Poprzedni rekord padł w 2020 roku w Chinach, gdzie w jednym miejscu zebrało się 287 osób w solarnych kostiumach.

Kolejne zaćmienie słońca będzie widoczne w USA dopiero w 2044 roku.

Całkowite zaćmienie trwało do 4 minut i 28 sekund i było dłuższe niż poprzednie obserwowane nad USA w 2017 roku (tamto trwało 2 minuty i 42 sekundy). Było widoczne w długim na 4 tys. km pasie od meksykańskiego wybrzeża nad Oceanem Spokojnym, przez Teksas i 14 innych stanów USA, po Kanadę. Na obszarze, na którym widoczne było całkowite zaćmienie, mieszka ok. 32 mln osób. Władze federalne spodziewały się, że kolejnych 5 mln przyjedzie na te tereny, by obserwować niezwykłe zjawisko.

Reklama
Reklama

Częściowe zaćmienie słońca było w poniedziałek widoczne niemal w całych USA.

Społeczeństwo
Kibice rozczarowani wizytą Leo Messiego w Kalkucie. Wdarli się na boisko i zdemolowali stadion
Społeczeństwo
Ultrabogacze podbijają świat. I nadal się bogacą
Społeczeństwo
Czy Szwajcaria ustali w referendum liczbę ludności? Głosowanie możliwe w 2026 roku
Społeczeństwo
Kłopoty z multikulturowością na antypodach
Materiał Promocyjny
Jak producent okien dachowych wpisał się w polską gospodarkę
Społeczeństwo
Pobór wraca do Europy? Francja szykuje się na trudne czasy
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama