Indie: Władze stanu Asam chcą zakazać wielożeństwa

Władze indyjskiego stanu Asam chcą zakazać poligamii w ramach starań indyjskiego rządu federalnego zmierzających do standaryzacji przepisów prawa cywilnego obowiązujących w kraju.

Publikacja: 12.05.2023 08:52

Wielożeństwo występuje w Indiach wśród muzułmanów i wspólnot plemiennych

Wielożeństwo występuje w Indiach wśród muzułmanów i wspólnot plemiennych

Foto: Adobe Stock

arb

Poligamia jest nielegalna w świetle indyjskiego Kodeksu karnego, ale muzułmanie - zgodnie z prawem szariatu - mają prawdo do wzięcia do czterech żon (jeśli pozwala im na to sytuacja materialna), poligamia dopuszczalna jest też w zamieszkujących Indie wspólnotach plemiennych.

- Planuję zakazać poligamii w stanie Asam - oświadczył szef lokalnych władz, Himanta Biswa Sarma.

Czytaj więcej

Indie: Błyskawiczne rozwody muzułmanów będą przestępstwem

- Chcemy zrobić to w ramach procesu budowania konsensusu, a nie organizując jakiś rodzaj prowokacji - dodał Sarma, ważny działacz rządzącej Chinami partii BJP (Bharatiya Janata Party - Indyjska Partia Ludowa).

Rząd federalny Indii chce ujednolicić prawo cywilne w kraju, zastępując obecny system, w którym w różnych stanach różne, czasem religijne prawa, regulują kwestie takie jak małżeństwo, rozwód, dziedziczenie czy adopcja.

W badaniu z 2020 roku federalny rząd Indii ustalił, że poligamiczne małżeństwa występują w ponad 30 plemiennych wspólnotach na północnym-wschodzie Indii

Zwolennicy kodyfikacji prawa cywilnego postrzegają ją jako szansę wprowadzenia w kraju równości płci. Przeciwnicy, w tym przywódcy społeczności muzułmańskiej, uważają te działania za element strategii nacjonalistycznego, indyjskiego rządu, która ma osłabienie praw sankcjonowanych przez islam.

W badaniu z 2020 roku federalny rząd ustalił, że poligamiczne małżeństwa występują w ponad 30 plemiennych wspólnotach na północnym-wschodzie Indii, w tym w stanie Asam.

W 2017 roku Sąd Najwyższy Indii uznał za niezgodną z prawem muzułmańską praktykę rozwodu polegającą na trzykrotnym wypowiedzeniu słowa "talaq" ("rozwód") przez mężczyznę.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Pogłębiona wiedza
o transporcie

CZYTAJ WIĘCEJ
Społeczeństwo
BBC: W Polsce narastają antyukraińskie nastroje
Społeczeństwo
Szkocja robi krok w stronę legalizacji eutanazji
Społeczeństwo
65 lat to jeszcze nie senior? W Korei Płd. apele o pracę do 70. urodzin
Społeczeństwo
Moskwa: płatności tylko gotówką, bo Kreml chroni swą paradę
Społeczeństwo
„Większość ofiar to kobiety i dzieci”. Nowe doniesienia o ekshumacjach Polaków w Puźnikach na Ukrainie