Gay Day w Kalifornii od najmłodszych lat

Kalifornijscy geje prawdopodobnie będą mieli swoje święto państwowe. Zdominowane przez demokratów Zgromadzenie Generalne Kalifornii przegłosowało w miniony czwartek uchwałę ustanawiającą dzień 22 maja Dniem Geja (Gay Day).

Publikacja: 11.08.2008 05:36

Święto ma upamiętniać Harveya Milka, żydowskiego aktywistę homoseksualnego zastrzelonego w 1978 roku przez urzędnika stanowego. Ustawa czeka teraz na podpis gubernatora Arnolda Schwarzeneggera.

Harvey Milk był pierwszym otwarcie przyznającym się do homoseksualizmu urzędnikiem państwowym. Tragiczna śmierć zapewniła mu w środowisku aktywistów homoseksualnych status męczennika. Tygodnik „Time” umieścił go na liście 100 najważniejszych postaci XX wieku.

Nowa kalifornijska ustawa zaleca aktywne celebrowanie święta zwanego oficjalnie Harvey Milk Day w szkołach i instytucjach edukacyjnych.

Określa Gay Day jako „dzień mający mieć szczególne znaczenie w szkołach publicznych oraz innych instytucjach edukacyjnych. Ustawa wspiera te instytucje w przeprowadzaniu odpowiednich dla tej daty uroczystości”.

Uchwalenie ustawy wywołało sprzeciw organizacji Campaign for Children and Families (Kampania na rzecz Dzieci i Rodzin). Jej szef Randy Thomasson uważa, że Gay Day będzie „czczeniem homoseksualizmu, biseksualizmu i transseksualizmu w kalifornijskich szkołach” – donosi portal ChristianNewsWire.

Zdaniem Thomassona będzie to krzywdzeniem młodych ludzi przez pozytywne przedstawianie im eksperymentów z seksem i płcią. Żąda on zablokowania ustawy przez Schwarzeneggera.

Oburzony jest także polski pedagog prof. Aleksander Nalaskowski z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. – To pomysł głupi i absurdalny. Jestem przekonany, że ta ustawa obróci się przeciwko społeczeństwu kalifornijskiemu, a ponieważ Kalifornia odgrywa dużą rolę w świecie – także przeciw światu – mówi.

Innego zdania jest Szymon Niemiec, polski aktywista homoseksualny.

– Jestem za. Bojownikom o prawa mniejszości seksualnych, takim jak Harvey Milk, należy się pamięć – mówi „Rzeczpospolitej”. – Już od najmłodszych lat należy pokazywać młodzieży prawdziwe oblicze ważnych postaci historycznych.

Mamy wpływ na rzeczywistość

Rada Legislacyjna
"Rzeczpospolitej"

ŚLEDŹ NAS
Społeczeństwo
65 lat to jeszcze nie senior? W Korei Płd. apele o pracę do 70. urodzin
Społeczeństwo
Moskwa: płatności tylko gotówką, bo Kreml chroni swą paradę
Społeczeństwo
„Większość ofiar to kobiety i dzieci”. Nowe doniesienia o ekshumacjach Polaków w Puźnikach na Ukrainie
Społeczeństwo
Wojna przebudziła Ukraińców. Żegnają się z językiem rosyjskim
Społeczeństwo
Nie żyje najstarsza osoba na świecie. Inah Canabarro Lucas miała 116 lat
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem