Strach przed chińskimi produktami

Afera ze skażonym mlekiem. U podejrzanych dostawców kupowały firmy z USA. Na Zachodzie rosną obawy przed żywnością z Chin

Publikacja: 20.09.2008 05:30

Poczekalnie szpitali w prowincji Zhejiang zapełniły się matkami z dziećmi, które piły skażone mleko

Poczekalnie szpitali w prowincji Zhejiang zapełniły się matkami z dziećmi, które piły skażone mleko

Foto: AFP

Filia sieci kawiarni Starbucks w Chinach poinformowała w piątek, że przestaje kupować mleko od Mengniu Diary Co., jednego z największych chińskich wytwórców produktów mleczarskich. Powodem jest wykrycie szkodliwej melaminy w kolejnych produktach firmy. Okazało się, że substancja znajduje się nie tylko w przeznaczonym dla dzieci mleku w proszku.

– Ze wszystkich naszych kawiarń w Chinach wycofano już mleko pochodzące z Mengniu – zapewnił rzecznik Starbucks w Szanghaju. Firma ma w Państwie Środka ponad 300 lokali.

W efekcie spożywania mleka z melaminą zatrutych zostało 6244 chińskich dzieci, z czego u 158 stwierdzono ostrą niewydolność nerek, a czworo zmarło. W skandal są zamieszane 22 firmy. Melaminę wykryto m.in. w produktach największego na chińskim rynku dostawcy mleka w proszku – firmy Sanlu, której udziałowcami są państwo chińskie oraz nowozelandzki potentat mleczarski Fonterra Cooperative Group.

Szef Sanlu, będący jednocześnie wysoko postawionym działaczem partii komunistycznej, został już usunięty ze stanowiska i zatrzymany przez policję. W mieście Szijazhuang, gdzie znajduje się siedziba firmy, wielu oficjeli wiedziało o zatruciach dzieci, ale postanowiono utrzymywać aferę w tajemnicy do momentu zakończenia igrzysk olimpijskich.

Melamina, służąca do wyrobu żywic syntetycznych, może znaleźć się w żywności m.in. wskutek przenikania do niej z opakowań impregnowanych żywicami. Niewykluczone jednak, że substancja była dodawana celowo: powoduje ona, że podczas kontroli jakości mleko wydaje się bogatsze w proteiny. Można więc za jej pomocą ukryć fakt, że zostało nadmiernie rozcieńczone.

Unia Europejska wezwała w piątek Pekin do dostarczenia jej pełnych informacji na temat tego procederu.

Komisja Europejska podała, że na rynki w Europie nie sprowadza się mleka z ChRL. – Nikt nie został zatruty – powiedział Robert Madelin, dyrektor generalny ds. ochrony zdrowia i konsumentów. UE, będąca czołowym parterem handlowym Chin, obawia się jednak powtórki z wcześniejszych skandali ze skażoną żywnością z tego kraju. Do kupowania mleka od zamieszanych w aferę chińskich firm przyznał się nie tylko Starbucks, ale również sieć barów KFC. Atmosferę podgrzewa to, że melamina z Chin dała się już raz we znaki mieszkańcom Zachodu. W ubiegłym roku po spożyciu zawierającej ją importowanej karmy zdechło 1,5 tysiąca psów i kotów.

FDA, amerykański urząd kontroli żywności i leków, wstrzymał w czerwcu 2007 import pięciu rodzajów produktów pochodzących z chińskich farm rybnych. Zawierały one niewielkie ilości substancji, które mogą powodować raka i są zakazane przez amerykańskie przepisy. Niedługo przedtem władze kilku krajów ostrzegły swoich obywateli przed kupowaniem chińskich past do zębów. W Ameryce Łacińskiej wykryto dziesiątki tysięcy tubek past made in China zawierających dietylen glikolu, który jest niebezpieczny dla osób chorych na nerki albo wątrobę. Po doniesieniach z krajów latynoamerykańskich kontrolerzy z USA zaczęli badać tamtejszy rynek i wkrótce znaleźli pasty z tą substancją w Miami. Okazało się, że już od wielu lat producenci podróbek z Chin zastępowali dietylenem glikolu droższą, ale bezpieczną glicerynę, dzięki czemu nieświadomi konsumenci z Zachodu mogli sobie kupić tubkę za grosze.

Chińska Agencja ds. Żywności i Lekówwww.eng.sfda.gov.cn/eng

IMM, Raport NOM, marzec 2025

"Rzeczpospolita" najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Czytaj u źródła
Społeczeństwo
Nie żyje najstarsza osoba na świecie. Inah Canabarro Lucas miała 116 lat
Społeczeństwo
Sondaż: Amerykanie niezadowoleni z polityki gospodarczej Donalda Trumpa
Społeczeństwo
Zadowolony jak Rosjanin w czwartym roku wojny
Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne