Mocno okrojone prawa dla kobiet, poligamia i związki małżeńskie z nieletnimi oraz tzw. zabójstwa honorowe i wendeta – to tylko kilka przykładów z tradycji muzułmańskiej, które stoją w sprzeczności z rosyjskim prawem w regionach Federacji Rosyjskiej zamieszkałych przez muzułmanów. Przedstawiciele lokalnych elit sprawujących władzę tolerują przypadki łamania obowiązującego rosyjskiego prawa, uzasadniając to koniecznością poszanowania prawa islamskiego. - Nad Wołgą, w Tatarstanie i Barszkortostanie szariat obowiązuje już od dawna - mówi Ahmet Jarłykapow z Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
W górach Dagestanu działają sądy szariatu, a sędziowie wybierani są przez wspólnoty lokalne. Nad ich pracą czuwa rada mędrców
- Sądy zwykle zajmują się sprawami dotyczącymi małej przestępczości i sporami małżeńskimi. Często chodzi też o podział majątku po rozwodzie – wyjaśnia Jarłykapow. Jednakże sądy te, według oceny rosyjskiego analityka, nie działają kompetentnie, ponieważ w składzie sędziowskim jest mało znawców islamskiego prawa.
Sprawy spadkowe i rozwodowe
Często muzułmanie sami sięgaliby po szariat, aby regulować konflikty między sobą. Jednakże podejście do kwestii dotyczących rodziny różni się bardzo w prawie islamskim i rosyjskim, wyjaśnia prawniczka Leila Dżabbarowa. Ta rosyjska muzułmanka pracuje w moskiewskim sądzie. – W Rosji dziecko zostaje najczęściej pod opieką matki. W świetle islamskiego prawa może zostać z matką do chwili, kiedy wyjdzie ona ponownie za mąż. Ojczym uchodzi za obcego i dziewczynka nie może mieszkać z nim pod jednym dachem – tłumaczy prawniczka.