Reklama
Rozwiń

Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia

Zachowek to forma rekompensaty dla osób, które zostały pominięte w testamencie, a jednocześnie jedno z podstawowych praw spadkobiercy. Dzięki niemu można ubiegać się o część spadku, nawet jeśli majątek został przepisany na kogoś innego.

Publikacja: 05.07.2025 09:03

Prawo do zachowku przysługuje wyłącznie najbliższej rodzinie spadkodawcy

Prawo do zachowku przysługuje wyłącznie najbliższej rodzinie spadkodawcy

Foto: Adobe Stock

Prawo do zachowku jest mocno ograniczone i w praktyce przysługuje wyłącznie najbliższej rodzinie zmarłego, która była powołana do spadku z ustawy. Mowa o dzieciach, wnukach i prawnukach, czyli zstępnych, o rodzicach i małżonku. Jeśli jedna z tych osób nie została powołana do dziedziczenia w testamencie, ma prawo ubiegać się o zachowek. Nie dotyczy to jednak osób, które zostały wydziedziczone lub zrzekły się dziedziczenia.

Kiedy następuje przedawnienie zachowku?

Prawo do zachowku obowiązuje tylko przez pewien czas. Co za tym idzie, jeśli przegapimy termin, zachowek ulegnie przedawnieniu. Czasu na dochodzenie swoich praw jest jednak dość dużo. Ile konkretnie? Należy w tym przypadku odwołać się do art. 1007 §1 Kodeksu cywilnego:

„roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu”.

Czytaj więcej

Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli

Termin 5 lat (od otwarcia spadku) obowiązuje również w przypadku roszczeń przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanego od spadkodawcy zapisu windykacyjnego lub darowizny, roszczeń przeciwko fundacji rodzinnej obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanego funduszu założycielskiego oraz roszczeń przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanego mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej.

W jaki sposób należy liczyć termin? Jeżeli spadkodawca sporządził testament, data początkowa biegu terminu przedawnienia przypada na dzień ogłoszenia dokumentu. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy nie ma fizycznego testamentu, a zmarły rozporządził majątkiem jeszcze za swojego życia i przekazał jego składniki wybranym osobom. W tym przypadku termin przedawnienia jest liczony od dnia otwarcia spadku, czyli od daty śmierci spadkodawcy.

Przerwanie biegu przedawnienia. Kiedy występuje?

Warto wiedzieć, że w momencie, gdy osoba uprawniona do zachowku wniesie pozew do sądu w tej sprawie, bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany. Oznacza to, że okres trwania procesu sądowego nie wlicza się do wspomnianego okresu 5 lat. Drugim przypadkiem, gdy bieg terminu zostaje przerwany, jest moment, gdy spadkobierca formalnie potwierdzi swoje zobowiązanie do zapłaty zachowku. Po przerwaniu biegu termin jest liczony od początku.

Czytaj więcej

Co decyduje o zaliczeniu darowizny do schedy spadkowej? Ważne orzeczenie SN

Ile wynosi zachowek?

Mimo że zachowek zapewnia spadkobiercom pewne korzyści majątkowe, nie oznacza to, że te osoby dostaną tyle samo, ile przypadłoby im w ramach dziedziczenia ustawowego. W większości przypadków wynosi on połowę tego, co spadkobierca odziedziczyłby w tym trybie. Niektóre osoby mają prawo do podwyższonego zachowku, który wynosi 2/3 wartości udziału. Przysługuje on małoletnim dzieciom spadkodawcy lub jego zstępnym, którzy w momencie otwarcia spadku mieli mniej niż 18 lat oraz spadkobiercom trwale i całkowicie niezdolnym do pracy.

Zachowek jest wypłacany w formie pieniężnej. Warto wiedzieć, że oblicza się go nie tylko w odniesieniu do wartości majątku przekazanego w spadku. Uwzględniona może zostać również wartość darowizn przekazanych jeszcze za życia darczyńcy. W tej sytuacji występuje tzw. uzupełnienie zachowku. Przysługuje ono w momencie, gdy okaże się, że przekazana darowizna znacznie zmniejszyła wartość spadku. 

Jak można ubiegać się o zachowek?

Osoba, która chce ubiegać się o zachowek, powinna kierować swoje roszczenia w stosunku do spadkobiercy, który otrzymał więcej majątku, niż należało się mu w przypadku dziedziczenia ustawowego. Poza tym do zapłaty może być zobowiązana osoba, która otrzymała zapis windykacyjny lub majątek doliczony do spadku w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej.

Chcąc otrzymać zachowek, należy zacząć od drogi polubownej. Konieczne jest zgłoszenie roszczenia do spadkobiercy i wezwanie go do zapłaty, najlepiej w formie pisemnej. Jeśli spadkobierca przychyli się do prośby, należy sporządzić ugodę. Można to zrobić w asyście adwokata lub notariusza, choć nie jest to konieczne. Jeśli spadkobierca nie podejmie żadnych działań, konieczne będzie skierowanie sprawy na drogę sądową.

Prawo do zachowku jest mocno ograniczone i w praktyce przysługuje wyłącznie najbliższej rodzinie zmarłego, która była powołana do spadku z ustawy. Mowa o dzieciach, wnukach i prawnukach, czyli zstępnych, o rodzicach i małżonku. Jeśli jedna z tych osób nie została powołana do dziedziczenia w testamencie, ma prawo ubiegać się o zachowek. Nie dotyczy to jednak osób, które zostały wydziedziczone lub zrzekły się dziedziczenia.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono
Spadki i darowizny
Testament pisemny kontra testament ustny. Który uwzględnił Sąd Najwyższy?