Prawo do zachowku jest mocno ograniczone i w praktyce przysługuje wyłącznie najbliższej rodzinie zmarłego, która była powołana do spadku z ustawy. Mowa o dzieciach, wnukach i prawnukach, czyli zstępnych, o rodzicach i małżonku. Jeśli jedna z tych osób nie została powołana do dziedziczenia w testamencie, ma prawo ubiegać się o zachowek. Nie dotyczy to jednak osób, które zostały wydziedziczone lub zrzekły się dziedziczenia.
Kiedy następuje przedawnienie zachowku?
Prawo do zachowku obowiązuje tylko przez pewien czas. Co za tym idzie, jeśli przegapimy termin, zachowek ulegnie przedawnieniu. Czasu na dochodzenie swoich praw jest jednak dość dużo. Ile konkretnie? Należy w tym przypadku odwołać się do art. 1007 §1 Kodeksu cywilnego:
„roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu”.
Czytaj więcej
Rada Ministrów przyjęła projekt przepisów, które mają znacznie ułatwić i przyśpieszyć proces ujaw...
Termin 5 lat (od otwarcia spadku) obowiązuje również w przypadku roszczeń przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanego od spadkodawcy zapisu windykacyjnego lub darowizny, roszczeń przeciwko fundacji rodzinnej obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanego funduszu założycielskiego oraz roszczeń przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanego mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej.