Podwyżki opłat za śmieci nie można przyspieszyć

Wymagane vacatio legis dla uchwał samorządowych to minimum 14 dni. Nie wolno go skrócić, nawet gdy w budżecie zabraknie środków na odbiór odpadów.

Publikacja: 07.12.2021 19:58

Podwyżki opłat za śmieci nie można przyspieszyć

Foto: Adobe Stock

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny wydał kolejny wyrok dotyczący tzw. uchwał śmieciowych podejmowanych przez samorządy.

W sprawie chodziło o uchwałę z 23 lipca 2020 r., w której rada miejska podniosła stawki opłat za śmieci. Powodem miał być wzrost ilości odpadów odbieranych z terenu gminy. Radni podkreślili, że poziom segregacji śmieci rośnie, ale wzrasta też ich całkowita ilość. Przy utrzymaniu dotychczasowej tendencji środki finansowe zaangażowane w umowie z wykonawcą do wydatkowania wystarczą jedynie na pokrycie kosztów odbioru śmieci za lipiec. Żeby zabezpieczyć je na kolejne miesiące, niezbędne było zatem podniesienie dotychczasowej opłaty do poziomów określonych w projekcie uchwały. Bez tego miasto musiałoby rozwiązać umowę, a więc przestać odbierać śmieci. Nie miałoby też już możliwości ogłoszenia nowego przetargu. Dlatego rada musiała szybko interweniować, co znalazło odzwierciedlenie w zapisach uchwały. Z jej § 3 wynikało bowiem, że wchodzi ona w życie 1 sierpnia 2020 r., a ogłoszono ją 27 lipca 2020 r.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach