[b]Nie[/b]. Jak wynika z treści art. 271 kodeksu postępowania karnego, poręczenia, że oskarżony stawi się na każde wezwanie oraz że nie będzie utrudniał – w sposób bezprawny postępowania – może udzielić jego pracodawca.
Jak wynika natomiast z przepisów ustawy o pracownikach samorządowych, pracodawcą wójta jest urząd gminy. Ustawa ta wskazuje również podmioty uprawnione do dokonywania określonych czynności z zakresu prawa pracy wobec wójta.
Czynności związane z nawiązaniem i rozwiązaniem jego stosunku pracy wykonuje przewodniczący rady, pozostałe czynności wykonuje sekretarz lub wyznaczona przez wójta osoba zastępująca. Do rady gminy należy zaś ustalanie wynagrodzenia wójta. Tylko i wyłącznie.
W konsekwencji uznać należy, że rada gminy nie posiada kompetencji do podjęcia ww. uchwały. Nie ma bowiem odpowiednich kompetencji wynikających z przepisów rangi ustawowej.
Stanowisko takie potwierdza[b] rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego z 15 września 2010 r.[/b], w którym organ nadzoru uznał uchwałę rady w sprawie udzielenia wójtowi poręczenia za nieważną, jako podjętą bez podstawy prawnej (NK.II.DM.0911-123/2010).