PFN stworzył spot z pijanym sędzią

Polska Fundacja Narodowa zaprzeczała w 2017 r., że zamierza przygotować i sfinansować spot telewizyjny z pijanym sędzią w roli głównej. Maciej Świrski takie sugestie nazywał fake newsem. Spot jednak powstał i kosztował dziesiątki tysięcy złotych – ustalił Onet.

Aktualizacja: 04.05.2020 15:00 Publikacja: 04.05.2020 13:18

PFN stworzył spot z pijanym sędzią

Foto: materiały prasowe

Jak podaje Onet - w główną rolę sędziego wcielił się były działacz proputinowskiej Partii Zmiana, a obecnie publicysta kremlowskiego Sputnika.

W ramach kampanii „Sprawiedliwe sądy" powstał spot z pijanym sędzią w roli głównej. W 2017 r. Maciej Świrski, ówczesny członek władz PFN, publicznie przekonywał, że produkcja takiego spotu nie jest planowana.

Nie dość, że na jego produkcję wydano publiczne pieniądze, to w rolę sędziego wcielił się były działacz prokremlowskiej partii Zmiana.

"Zgodziłem się zagrać, bo bardzo dobrze płacili. Grałem hobbystycznie epizody w serialach, a to była kilka razy większa stawka: 2,5 tys. zł za dosłownie kilka godzin pracy" – mówi Jarosław Augustyniak, publicysta Sputnika, grający w spocie pijanego sędziego.

Publikujemy po raz pierwszy cały spot.

Pokazaliśmy spot przedstawicielom PFN. Chcieliśmy, by potwierdzili, że powstał on w ramach kampanii „Sprawiedliwe sądy". Odpowiedzieli: „Trudno z logicznego punktu widzenia podzielić zawartą w pytaniu sugestię".

Piotr Matczuk ze spółki Solvere (ta związana z PiS spółka była odpowiedzialna za akcję „Sprawiedliwe sądy") wyraził ubolewanie, że „nic nie może zrobić" z tym, że tacy ludzie jak autorzy tego artykułu pracują "w głównych mediach".

Sprawa miała swój początek w 2017 r. Polska Fundacja Narodowa we współpracy ze spółką PR-owską Solvere założoną przez ludzi związanych z PiS organizowała wtedy kampanię „Sprawiedliwe sądy". W założeniu akcja miała uderzyć w wizerunek polskich sędziów. Szkalujące ich materiały ukazywały się na billboardach oraz w formie telewizyjnych spotów.

Sędziów nazywano w tej kampanii „nadzwyczajną kastą" i oskarżano o wszystko: nadużywanie uprawnień, pijaństwo, kradzieże. Stawiano im absurdalne zarzuty w rodzaju: „Sędzia ukradł kiełbasę wartą 6,90 zł!". Równocześnie negatywne opinie na temat sędziów padały z ust najważniejszych polityków PiS i dziennikarzy oraz publicystów związanych z TVP i innymi mediami podporządkowanymi obecnej władzy.

Twoje wybory zależą od tego, co wiesz

Tylko 19
za pierwszy miesiąc dostępu do rp.pl

Subskrybuj

Na organizatorów akcji spadła fala krytyki, w wyniku której Polska Fundacja Narodowa zrezygnowała z planów prowadzenia tej kampanii za granicą. W październiku 2017 r. okazało się, że całość działań pochłonęła prawie 8,5 mln zł publicznych pieniędzy.

Czytaj więcej na onet.pl

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku