Trybunał Konstytucyjny uznał właśnie, że obowiązujące od 2021 r. przepisy w sposób sprzeczny z konstytucją pominęły osoby, które na emeryturę przeszły w czerwcu. Ich świadczenie, z uwagi na zawiłe przepisy o waloryzacji rent i emerytur, było niższe niż emerytów z innych miesięcy.
Kosztowne wyroki
W sprawie „czerwcowych emerytów” interweniował m.in. rzecznik praw obywatelskich. Teraz TK przyznał rację tym zarzutom. Realizacja tego orzeczenia oznaczać będzie dla budżetu państwa w latach 2024–2033 dodatkowy wydatek sięgający 2,8 mld zł. A niedawno TK nakazał odmrożenie pensji sędziów – ten werdykt jest wart 500 mln zł.
Problem jednak w tym, że w środowym, pięcioosobowym składzie TK zasiadał Justyn Piskorski wybrany na zajęte miejsce sędziowskie – jeden z trzech trybunalskich dublerów. Dla niektórych ekspertów oznacza to, że wyrok TK z jego udziałem jest nieważny i nie rodzi skutków prawnych.
Czytaj więcej
Anulowanie wyroków w składach z tzw. dublerami musiałoby dotyczyć wszystkich orzeczeń. Eksperci w...
Obecna sejmowa większość mówi o przyjęciu uchwał dotyczących pozbawienia skutków prawnych wyboru trzech dublerów na sędziów Trybunału. Najbardziej jest za tym PO, ale bez zgody swych koalicjantów nie chce tego przeprowadzać. Trwają uzgodnienia i analizy prawne.