Akty powołania wręczyła szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych. Podkreśliła, że zespół powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy i jest odpowiedzią na postulaty, które do niego wpływały.
– Prezydent podziela pogląd, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości powinna być kontynuowana, a powołanie Zespołu jest kolejnym krokiem zmierzającym w tym kierunku – zaznaczyła Ignaczak-Bandych.
Zwróciła uwagę, że doświadczenia z przeszłości w Polsce, ale także obecne z innych krajów, w których funkcjonują sędziowie pokoju, wskazują jednoznacznie na fakt, że sprzyja to poprawie procesu wymiaru sprawiedliwości i odciąża sądy powszechne, skraca czas oczekiwania na rozstrzygnięcie, prowadzi do odbiurokratyzowania procesu, a w efekcie do zwiększenia zaufania obywateli do wymiaru sprawiedliwości.
Inauguracyjne posiedzenie zespołu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się w przyszłym tygodniu. Do prac zespołu prezydent zaprosił przedstawiciela ministra sprawiedliwości i pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, kilkoro swoich doradców oraz pracowników merytorycznych Kancelarii Prezydenta.
Pomysł wprowadzenia w Polsce instytucji sędziów pokoju pojawił się jeszcze przed objęciem władzy przez PiS w 2015 r. Chodziło o odciążenie sędziów od orzekania drobnych sprawach.