Aktualizacja: 05.02.2025 11:02 Publikacja: 02.09.2021 19:48
Mateusz Morawiecki
Foto: PAP/Wojtek Jargiło
Bruksela ciągle wstrzymuje 58 mld euro, nie dając zielonego światła polskiemu Krajowemu Planowi Odbudowy (KPO). Zablokowana jest nie tylko część dotacyjna funduszy, ale też pożyczkowa. Gdyby Komisja Europejska zatwierdziła KPO, moglibyśmy liczyć na uruchomienie 13 proc. tej kwoty w tym roku. Paradoksalnie, nie dostaniemy pieniędzy, choć pozostaniemy żyrantem gigantycznej europożyczki.
Komisja Europejska traktuje nas jak Węgry. Budapesztowi zarzuciła m.in. nieszczelność prawa zamówień publicznych i prokuratury. Zarzuty były konkretne, bo Węgrzy defraudują nawet 4 proc. funduszy UE.
Komisarz do spraw gospodarki Komisji Europejskiej ogłosił dziś, że wypłata środków dla Polski z Funduszu Odbudowy została wstrzymana.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
- Premier Mateusz Morawiecki złożył dziś wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.
25 sędziów Trybunału Konstytucyjnego wydało we wtorek oświadczenie, w którym apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o wycofanie wniosku ws. nadrzędności Konstytucji nad prawem unijnym.
- Trybunał Konstytucyjny może i powinien badać zgodność Traktatów z naszą konstytucją. To wynika wprost z art. 188 pkt 1 – ten przepis jest jednoznaczny - mówi w rozmowie z portalem tvp.info premier Mateusz Morawiecki.
Częściowy paraliż pracy sądów i pogłębienie chaosu – to obawy prawników komentujących ujawnione właśnie plany reformy statusu tzw. neosędziów. "Rzeczpospolita" zebrała opinie przedstawicieli świata prawniczego o projektach, które ma na biurku Adam Bodnar.
Impact jest jednym z tych wydarzeń, dla których 2024 rok był wyjątkowo udany. Kolejny rekord frekwencji, sprowadzenie do Polski Michelle Obamy, pierwsza edycja w Bukareszcie to niektóre z nich. Rok 2025 nie będzie gorszy - swą obecność na wydarzeniu potwierdził już Barack Obama!
Blisko 99,8 proc. przedsiębiorstw w Polsce to małe i średnie firmy, a ich łączny udział w krajowym PKB wynosi około 45,3 proc. Choć statystyki wskazują na ich ogromne znaczenie w krajowej gospodarce, to właśnie MŚP często zmagają się z ograniczeniami kadrowymi i finansowymi, utrudniającymi skuteczną adaptację do nowych technologii.
Rekordowa liczba rejestracji, cyfryzacja zakupów i zmieniające się preferencje konsumentów – wszystko to może świadczyć o tym, że branża motoryzacyjna weszła na zupełnie nowy poziom.
Przedsiębiorcy i doradcy ubolewają, że prawo podatkowe uchwalane jest za późno przed wejściem w życie. Jak mówią, ustawodawca argumentuje, że dłuższe vacatio legis sparaliżowałoby prace legislacyjne. Efekt? Wszystko na ostatnią chwilę.
Od 1 stycznia 2025 roku, zgodnie z dyrektywą SUP (Single-Use Plastics), wszystkie jednorazowe butelki PET wprowadzane na rynek Unii Europejskiej muszą zawierać co najmniej 25 proc. plastiku pochodzącego z recyklingu.
Ferie zimowe to dla wielu z nas okazja do bliższych lub dalszych wyjazdów. Wczoraj na stoki narciarskie ruszyli mieszkańcy podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Zimowy odpoczynek czeka od 3 lutego turystów z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Klienci VeloBanku będący w podróży, docenią liczne udogodnienia dostępne w aplikacji mobilnej. Niezastąpiony w zagranicznych kurortach narciarskich może okazać się VeloKantor, dzięki któremu w aplikacji wymienimy złotówki na jedną z wielu popularnych walut. Do tego ubezpieczenie turystyczne czy możliwość zapłaty za przejazd autostradami. Na klientów czeka też program VeloKorzyści. Można zyskać rabaty do sklepów stacjonarnych i internetowych, a nawet zadbać o swoje zdrowie.
W 2024 roku liczba cyberataków na całym świecie wzrosła o 44%. Pokazuje to, jak bardzo potrzebne są działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. Trzeba podkreślić, że Europa wciąż boryka się z niedoborem specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w więcej niż jednym czy dwóch obszarach wiedzy.
50 proc. firm z różnych branż weryfikuje w Biurze Informacji Gospodarczej wiarygodność finansową kontrahentów przed podjęciem współpracy, w tym aż 61 proc. w sektorze przemysłu – wynika z badania Skaner MSP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas