Aktualizacja: 05.11.2024 17:22 Publikacja: 10.04.2024 04:30
Marek Balicki
Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński
Ministerstwo Zdrowia przejęło nadzór i kontrolę nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego. W związku z tym likwidowane ma być Biuro Pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego, którego szefem był pan do 2021 r. Jakie ma pan obawy z tym związane?
Przez ostatnie dwa lata nie było posiedzeń Rady ds. Zdrowia Psychicznego, która jest ustawowym organem działającym przy ministrze zdrowia. Najbliższe spotkanie zostało zwołane na koniec marca, a jednym z jego punktów ma być informacja o sposobie działania ministerstwa po likwidacji Biura ds. Pilotażu. Moim zdaniem w zaistniałej sytuacji konieczne jest pilne utworzenie krajowego ośrodka ds. ochrony zdrowia psychicznego. Postulat ten jest zresztą zawarty w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego. Ministerstwo nie ma wyspecjalizowanej agendy zajmującej się sprawami z tego obszaru w różnych aspektach zdrowia publicznego, czyli promocją zdrowia psychicznego i profilaktyką, organizacją i zasadami finansowania systemu, monitorowaniem jakości i dostępności usług, a przede wszystkim koordynacją Programu. Pragmatyka funkcjonowania urzędu ministerstwa nie pozwala na właściwe wykonanie tych zadań. Potrzebne jest więc utworzenie jednostki o charakterze krajowym, tak jak w większości krajów rozwiniętych. Do czasu reformy w 1999 r. taką funkcję pełnił Instytut Psychiatrii i Neurologii. Z czasem jednak, poza działalnością stricte naukową, stał się jedną z placówek opieki zdrowotnej walczących o kontrakt z NFZ, a sprawy funkcjonowania systemu zeszły na margines.
Nawet najlepsze wyniki i wybitny dorobek nie dają prawa do mobbowania pracowników. Szkoda, że zapomina o tym środowisko twórców.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Przed władzą – poprzednią czy obecną – otworzy się droga do rządów autorytarnych. Nikt bowiem nie będzie już „umierał” za sędziów.
Rozwiązanie małżeństwa ma zarówno skutki osobowe, jak i majątkowe. Dlatego ustawodawca zdecyduje, kto poza sędzią może udzielić rozwodu.
Gdy istnieje zasada, nie można usprawiedliwiać wprowadzanych na własną rękę wyjątków.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Nie objęło swym władaniem związków niemałżeńskich, nie nadąża za potrzebami.
Amerykanie 5 listopada wybierają 47 prezydenta Stanów Zjednoczonych. O urząd walczą obecna wiceprezydent USA, kandydatka Partii Demokratycznej Kamala Harris oraz były prezydent, kandydat Partii Republikańskiej Donald Trump. Prawdopodobnie o wyniku wyborów zdecyduje siedem tzw. wahających się stanów (ang. swing states).
Królowa Kamila musiała wycofać się z zaplanowanych na ten tydzień zobowiązań - informuje w komunikacie Pałac Buckingham. Co dolega żonie brytyjskiego króla Karola III?
Amerykańskie indeksy giełdowe zwykle rosną w okresie od dnia głosowania do końca roku. Pierwsze sesje powyborcze często są spadkowe, ale w 2016 r. i 2020 r. były wzrostowe.
- Artykuł 29, ustęp drugi Ustawy o partiach politycznych stwierdza wyraźnie, że partiom wypłaca się w ratach subwencję cztery razy do roku. Taka rata powinna być nam zgodnie z prawem wypłacona - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Dodał, że "nie ma prawomocnych decyzji, które mogłyby podważyć tę zasadę", a mimo to "minister finansów podjął najwyraźniej decyzję, że pieniądze nie zostaną wypłacone".
Skuteczna ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży wymaga lepszej współpracy między różnymi instytucjami i zniesienia barier prawnych. Istotnym punkcie na mapie wsparcie dla najmłodszych jest szkoła.
Założyciela koncernu Amazon Jeff Bezos oraz firma OpenAI, twórca ChatGPT, pompują miliony dolarów w innowacyjny projekt start-upu Physical Intelligence. Chodzi o zintegrowanie zaawansowanym systemów sztucznej inteligencji z robotyką.
Szwedzka aktywistka na rzecz ochrony środowiska Greta Thunberg w poniedziałek dołączyła do demonstracji w Tbilisi - podaje agencja AP.
Władze Chin nielegalnie wykorzystały zaawansowaną technologię Mety, właściciela Facebooka, do stworzenia broni. W efekcie sztuczna inteligencja firmy, która nieoczekiwanie zwiększyła potencjał chińskiej armii, teraz zostanie użyta przez Waszyngton.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas